Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
W warszawskiej Zachęcie prezentowana jest niezwykła wystawa fotografii Afryki autorstwa Kazimierza Zagórskiego. Eksponowany zbiór zdjęć jest jednym z najbogatszych w swojej różnorodności cyklów na świecie poświęconych kolonialnej Afryce.
Kazimierz Zagórski przekonany, że kultury afrykańskie powoli ustępują kulturze europejskiej, postanowił dokumentować wszelkie przejawy obyczajowości, kultury materialnej plemion Afryki Centralnej. Stworzył niezwykły zbiór składający się z 400 fotografii, który zatytułował Ginąca Afryka.
Zagórski przede wszystkim portretował ludzi, odwołując się często do stylistyki modernistycznej, wykraczając poza konwencje fotografii czysto etnograficznej. Jego fotografie pełne są powagi i szacunku dla drugiego człowieka. To poruszający zapis spotkania z drugim człowiekiem.
Zbiór fotografii prezentowany w Zachęcie pochodzi z kolekcji belgijskiego marszanda Pierre'a Loosa, który od 35 lat z pasją zbiera fotografie Zagórskiego. Dotąd eksponowane były w Brukseli, Waszyngtonie i Paryżu. Wystawa została wzbogacona o fotografie ze zbiorów rodzinnych Kazimierza Zagórskiego.
Dla porównania na wystawie pojawią się także inne materiały fotograficzne, ilustrujące europejskie sposoby rozumienia i obrazowania Afryki lat 30., często anonimowe.
Kazimierz Ostoja Zagórski (1883-1944) wychował się w dzisiejszym Azerbejdżanie. Przed rewolucją był pułkownikiem w carskim lotnictwie i tam zapewne zapoznał się z fotografią. Po I wojnie światowej wraz z rodziną zamieszkał w Polsce. W 1924 roku wyemigrował do Léopoldville (dzisiejsza Kinszasa) w Kongu Belgijskim (dziś Demokratyczna Republika Konga), gdzie otworzył dobrze prosperujące studio fotograficzne. Podczas jego pobytu w Polsce wybuchła II wojna światowa. Powrócił do Konga. Zmarł w 1944 roku.
Wystawa Nostalgia urzeczywistniona. Afryka w fotografiach Kazimierza Zagórskiego. Kolekcja Pierre'a Loosa prezentowana jest do 16 października 2005 roku w warszawskiej Zachęcie na pl. Małachowskiego 3.