Wydarzenia
Manfrotto, Exascend i Benro - skorzystaj z atrakcyjnych promocji na statywy i karty pamięci
W "Galerii pod sufitem" mieszczącej się w Katowicach prezentowana jest wystawa członków Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego "Niezależni". Wystawa zatytułowana W górach ulubionych czynna jest do końca sierpnia 2005 roku.
Góry są trudne do sfotografowania. Trudniejsze są do opisania. I dlatego tak zadziwiają wiersze Kasprowicza i Tetmajera, które jednak obraz gór potrafią przed oczami czytelnika roztoczyć, umieją słuchacza zachwycić, jak prawdziwe pachnące górskie powietrze, jak echo siklawy rozlegające się w sennych dolinach. Tę właśnie lekkość oddechu w dolinach górskich, tę radość, która człowieka w górach ogarnia, potrafił jak nikt inny oddać Kazimierz Tetmajer.
Zestawienie cichej doliny z zawrotnym szczytem rzeczywiście jest czymś upajającym: rozsłoneczniona hala; gdzie cisza dzwoni w uchu albo przemienia się w muzykę dzięki szmerowi niewidzialnego potoku i "zbyrczeniu" dzwoneczków zawieszonych u owczych szyi, staje się symfonią gór. Czasami owiec się nie widzi, uczepione swych skalistych ścieżek stają się niewidzialne, a dźwięk kołacących dzwoneczków dolatuje do roztajałego w słońcu wędrownika, jak odgłos znikąd. Taka jest ta muzyka gór.
I jak w każdej muzyce najważniejsze w niej milczenie, pauza. Cisza w górach jest może najbardziej fascynującym zjawiskiem.
Na jakiejś przełęczy spoglądam w obie jej strony - dwie jamy ciszy. Z jednej uciekły już blaski życia, ledwie gdzieniegdzie ułowisz w szarzyźnie zarys wypuklejszego kamienia; szarość zalewa z wolna, jak przedwiekowe morze, drobniejsze szczyty i wypukłości. Druga, na pół przekreślona czarną linią grzbietu, wygląda jak ekspresjonistyczny drzeworyt. Siność i mgiełka oddalenia u jej wylotu zgromadzone są jeszcze barwą. Wszystko inne jest ciszą.
Sudety, góry zachodnie są dla mnie jak gdyby zanadto przygłaskane. przylizane i w swojej strukturze górskiej może nieco obce, obce polskiemu romantyzmowi, którego dziećmi wszyscy mimo wszystko jesteśmy. Natomiast na wschodzie położone góry, Bieszczady, mają w sobie to wszystko, co podnieca naszą wyobraźnię.
Najcenniejszą cechą górskiego krajobrazu jest jego trwałość, jego niezmienność. Zawsze jednakowy wpływ jego na losy człowieka. - Jarosław Iwaszkiewicz
Autorami prac eksponowanych na wystawie są: Ryszard Brawański, Anna Burda, Józef Ćwiek, Barbara Englender, Witold Englender, Jarosław Gilga, Ireneusz Jaworski, Mariusz Korus, Zofia Lubczyńska, Jerzy Lubczyński, Maria-Karolina Migurska, Michał Piekarski, Antoni Podeszwa, Piotr Polok, Marian Rostkowski, Stanistaw Sputo, Magdalena Strzałkowska-Englender, Janusz Szczotka, Jerzy Wygoda oraz Agnieszka Zeh.
Wystawę zbiorową członków Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego "Niezależni" zatytułowaną W górach ulubionych można oglądać w katowickiej Galerii pod sufitem mieszczącej się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Rybnickiej 11 do końca sierpnia 2005 roku. Ekspozycja czynna jest w godzinach otwarcia biblioteki.