Aparaty
Oferta "Zimowe rabaty Nikon" z upustami do 4300 zł dobiega końca
Gdańska Galeria Fotografii zaprasza na wernisaż wystawy tureckiego artysty Isika Aksoya "Agonia zapomnianych domów". Otwarcie wystawy odbędzie się w najbliższą niedzielę 31 lipca 2005 roku o godzinie 17.
Agonia zapomnianych domów
Trzydzieści dwa lata temu, kiedy byłem studentem architektury, uwieczniłem domy, które dziś prezentuję w Gdańsku. Zrobiłem to dzięki mojemu największemu hobby - fotografii, która później stała się moją profesją.
Większość zdjęć została zrobiona w Ankarze, nieopodal Uniwersytetu Hacettepe i kompleksu szpitalnego, a pozostałe - na wyspie Marmara, Kayseri, Ordu, Safranbolu i Candarli. Wszystkie fotografie powstały w okresie od 1972 do 1974 i żaden z "domów w agonii" nie przetrwał do dziś. Niedawno, gdy powróciłem tam z aparatem, dowiedziałem się od ludzi mieszkających w okolicy, że dzieci i kobieta widoczna na drugim piętrze (na dużej fotografii) umarły razem z tymi domami.
Będąc studentem architektury nie mogłem patrzyć obojętnie na domy i ich otoczenie. Domy i budynki są jak ludzie - prowadzą zdrowy albo niezdrowy tryb życia. W rezultacie, jeśli ktoś się nimi nie zaopiekuje, umierają i zanikają. We wczesnych latach 20., kiedy je zbudowano, zamieszkiwali je majętni ludzie - lekarze, prawnicy, biznesmeni i kupcy. To była najbardziej elegancka i ekskluzywna dzielnica miasta. Z czasem bogaci mieszkańcy przeprowadzali się do nowocześniejszych, modnych budynków w innych dzielnicach Ankary. W rezultacie domy widoczne na fotografiach zasiedliła uboga ludność migrująca do stolicy ze wsi, z południowej i wschodniej Turcji. Oczywiście nowych, biednych mieszkańców nie było stać na utrzymanie dobrego stanu swoich domostw. Po pewnym czasie zostały "zapomniane" - nikt się nimi nie zajmował. Niszczały, a ziemia była stopniowo odsprzedawana lub przyłączana do kompleksu uniwersyteckiego. Żaden z domów pokazanych na tych czarno-białych fotografiach nie ocalał. W ich miejscu jest teraz budowany szpital. Odrestaurowuje się tylko meczet widoczny na fotografii. Zdjęcia kolorowe (35 x 50 cm i panoramy) powstały dwa i trzy miesiące temu w pobliskiej dzielnicy nazywanej Stara Osada Żydowska. Dziś nie mieszkają tu już Żydzi i bogaci ludzie, ale raczej outsiderzy walczący o przetrwanie. Tutaj najwięcej mieszkańców pochodzi ze wschodniej i południowej prowincji Turcji. Chociaż życie toczy się dalej, dzieci bawią się na ulicach, samochody przejeżdżają obok, przyszłość tego miejsca, gdzie nie ma chodników dla pieszych, pozostaje niejasna. - test Isik Aksoy
Na prezentowany cykl Isika Aksoya w GGF składa się pięćdziesiąt fotografii czarno-białych przedstawiających tajemnicze, często zrujnowane relikty tradycyjnej architektury tureckiej.
Isik Aksoy urodził się w 1947 roku w Stambule. Studiował na Wydziale Architektury w Arizona University, które kontynuował i ukończył w Middle East Technical University w Ankarze. Jeszcze jako student założył własne studio promocji, reklamy i fotografii. Zdobył wiele nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych. Od 1989 roku pracuje jako instruktor fotografii na Wydziale Sztuk Pięknych, Projektowania i Architektury Uniwersytetu Bilkent w Ankarze w Katedrze Projektowania Graficznego. Prowadzi ćwiczenia z technik fotograficznych, kompozycji i ciemniowej obróbki fotografii.
Wystawa Isika Aksoya zatytułowana Agonia zapomnianych domów prezentowana będzie od 31 lipca do 26 sierpnia 2005 roku w Gdańskiej Galerii Fotografii mieszczącej się przy ulicy Grobla I 3/5.