„Żarliwa ciekawość“ to monumentalna wystawa zdjęć reporterskich Wojciecha Plewińskiego

Autor: Michał Chrzanowski

1 Wrzesień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Wojciech Plewiński - jeden z czołowych polskich fotografów powojennych - znany jest przede wszystkim jako portrecista, autor zdjęć teatralnych, mody czy twórca legendarnych okładek „Przekroju”. Jednak Fundacja Sztuk Wizualnych chce ukazać także inną stronę Plewińskiego - reportera, który wyróżnia się niezwykle ciepłym podejściem do bohaterów sowich zdjęć.

Wojciech Plewiński, urodzony w Warszawie (1928 rok), z wykształcenia jest architektem. Studia ukończył w Krakowie, dwa lata po uzyskaniu dyplomu rozpoczął współpracę z „Przekrojem”. Trwała ona do końca jego kariery zawodowej (choć fotografować nie przestał do dziś). Jako reportażysta współpracował także z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Ziemią” czy „Polską”.

Na tle innych fotoreporterów tego okresu Wojciech Plewiński wyróżnia się niezwykle ciepłym podejściem do swoich bohaterów. Jego humor czy ironia nigdy nie są niszczycielskie, poza nielicznymi wyjątkami dominuje w nich sympatia. W swoich zdjęciach Plewiński opowiada zwykle jakąś małą historię: próżno tu szukać wielkich wydarzeń, politycznych masówek lat 50. czy 60., zdjęć ze zjazdów partyjnych czy strajków.

fot. Wojciech Plewiński, z cyklu Francja, Paryż 1962

fot. Wojciech Plewiński,  Joanna Plewińska z cyklu Piwnica Pod Baranami, Kraków 1957

„Żarliwa ciekawość“ to aż 300 wyjątkowych kadrów

- Prezentację rozpoczną najwcześniejsze, nigdy nie pokazywane lub pokazywane bardzo rzadko  fotografie, pochodzące z prywatnego archiwum artysty, świadectwo rodzenia się własnego spojrzenia na otaczający świat. W kolejnych cyklach język jest już dojrzalszy i wyemancypowany, własny - znakomite sekwencje zamknięte między innymi w cyklach Italia ’57, Ziemie Zachodnie, Francja. Wybór zawiera także zdjęcia późniejsze, w tym zapis pobytów w Jugosławii, krótki, lecz wstrząsający obraz typowej socjalistycznej wielkiej budowy - Huty Katowice - ukazujący wszechpanujące marnotrawstwo i bałagan, wreszcie zdjęcia najnowsze, już w kolorze. Fotografie powstające w ostatnich latach są dowodem żywotności pasji napędzającej Wojciecha Plewińskiego od wczesnych lat 50. - powiedzieli organizatorzy.

fot. Wojciech Plewiński, z cyklu Italia’57, Wenecja 1957

fot. Wojciech Plewiński, z cyklu Zauważony, Witowice Dolne 1976

Na wystawę Wojciech Plewińskiego Żarliwa ciekawość złoży się blisko 300 archiwalnych i współczesnych odbitek, a także dokumenty pochodzące z archiwum artysty oraz jego portrety wykonane przez zaprzyjaźnionych fotografów i przez niego samego. Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny, a podczas wernisażu swoją przedpremierową prezentację będzie miał jesienny numer kwartalnika „Przekrój”.

fot. Wojciech Plewiński, z cyklu Zawody obrony cywilnej, okolice Radomia 1967

fot. Wojciech Plewiński, z serii Ziemie Zachodnie, Nysa 1957

Wystawa jest częścią wieloletniego projektu realizowanego przez Fundację Sztuk Wizualnych mającego na celu opracowanie, digitalizację i popularyzację dorobku Wojciecha Plewińskiego. Wernisaż odbędzie się 15 września o godzinie 18:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26, Kraków). Ekspozycję będzie można oglądać do 4 października w dniach wtorek-niedziela (10:00-18:00).

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.sztukawizualna.org.

wykorzystane zdjęcia: archiwum Wojciecha Plewińskiego

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi wystawa "World Unseen" - zdjęcia, których możesz dotknąć
Nadchodzi wystawa "World Unseen" - zdjęcia, których możesz dotknąć
Z okazji Międzynarodowego Dnia Druku Canon zaprasza na wyjątkową wystawę, której w grudniu będzie można doświadczyć w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. „World Unseen” to unikalna...
11
Fotoforma Reset - konferencja online dla fotografów i filmowców
Fotoforma Reset - konferencja online dla fotografów i filmowców
Już 7 i 8 listopada Fotoforma zaprasza na jedyną w Polsce konferencję online dla fotografów i filmowców. W programie spotkania z najlepszymi w branży twórcami i specjalistami, a także...
11
…Must see - wystawa Jagody Przybylak w Fundacji Arton
…Must see - wystawa Jagody Przybylak w Fundacji Arton
Fundacja Arton zaprasza na wystawę „…trzeba zobaczyć”, prezentującą materiały z pracowni Jagody Przybylak - zmarłej w zeszłym roku artystki, architektki i pionierki fotografii...
7
Powiązane artykuły