„Skały i piaski“, czyli fotograficzny minimalizm siedmiu kontynentów

Autor: Michał Chrzanowski

25 Sierpień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

51 zjawiskowych fotografii szwajcarskiego podróżnika - Andreasa Hürlimanna - ukazujących detale formacji skalnych z siedmiu kontynentów będzie można oglądać w galerii wrocławskiego Centrum Kultury "Zamek". Wernisaż zaplanowano na początek września.

Andreas Hürlimann, pochodzący ze Szwajcarii lekarz, podróżnik, od niemal 40 lat fotografuje wybrane motywy ogromnych formacji skalnych, pochodzących z różnych miejsc, na siedmiu kontynentach świata. Jest autorem ponad 10 tys. zdjęć, z których większość motywów stanowią w wyjątkowy sposób fotografowane skały.

„Skały i piaski“ to świat widziany oczami Andreasa Hürlimanna

Andreas Hürlimann, „Skały i piaski“

Najczęściej wybierane przez Hürlimanna motywy, to znaczne powiększenia faktury skał, „tkanki wierzchniej”, bogatej kolorystycznie i walorowo. Spośród niezwykłych kształtów, feerii pigmentowych barw, wybiera te, których jedynym reżyserem jest światło - wydobywające plastyczne formy natury. Fotografie są więc obrazami rzeczywistości jak najbardziej realnej, ujętej okiem obiektywu, niezwykle wrażliwego na piękno artysty.

Tę umiejętność dostrzeżenia niezwykłej chwili, czasami bardzo krótkiej, definiuje się jako impresjonistyczne przeżycie twórcy, który przekłada nam realistyczny język natury na plastyczne, abstrakcyjne obrazy, niekiedy subtelnie modelowane światłocieniem głębokiej perspektywy. Obrazy te, choć ujęte okiem obiektywu, stają się malarskimi obrazami, dającymi się interpretować językiem sztuki.

Gdzie i kiedy?

Prace Andreasa Hürlimanna były wielokrotnie pokazywane w galeriach w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Znajdują się w kolekcjach prywatnych i są stale reprezentowane przez galerię ArtTon AG koło Zurichu.

Tym razem fotografie z cyklu „Skały i piaski“ zawitają do wrocławskiego Centrum Kultury „Zamek“. Wernisaż odbędzie się 5 września (wtorek) o godzina 19:00. Ekspozycję będzie można oglądać do 19 września. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nestor polskiej fotografii przerzucił się na smartfona. "Fotografia Kieszonkowa" Wojciecha Plewińskiego w krakowskiej galerii ZPAF
Nestor polskiej fotografii przerzucił się na smartfona. "Fotografia Kieszonkowa" Wojciecha...
Zmieniają się czasy, zmienia się i technologia. W krakowskiej galerii ZPAF możecie zobaczyć zdjęcia jednego z najważniejszych polskich fotografów powojennych, wykonane… smartfonem....
4
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
„IFF wciąż się rozwija, a już w przyszłym roku będzie obchodzić 10-lecie. Dlatego szukamy osoby, która pozostając wierna misji IFF, z odwagą i własną wizją programową wprowadzi IFF w...
4
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę „niezapomniane” debiutującego w Polsce francuskiego artysty sztuk wizualnych Gaela Bonnefon. Wernisaż 8 lutego o 19.00.
8