Sztuka poskładana z marzeń, natchnień i obserwacji, czyli wystawa z okazji 50 lat pracy artystycznej Antoniego Ruta

Autor: Michał Chrzanowski

22 Sierpień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Wystawa artystyczna „Foto i Grafika” jest prezentacją wyjątkowego dorobku Antoniego Ruta - jednego z ważniejszych inicjatorów i twórców zaplecza artystycznego i ruchu fotograficznego w Polsce.

Ekspozycja Foto i Grafika, organizowana w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia działalności artystycznej Antoniego Ruta, będzie uwieńczeniem drogi, jaką przeszedł od pierwszych prac artystycznych do obecnych prac przemyślanych, dojrzałych w indywidualnym procesie twórczym.

- W jego pracach wyczuwa się stosunkowo czystą i dźwięczną muzykę kształtów i barw. Potrafi scalać najgłębsze treści z najwyższą formą fotograficzną, tak że odsłania przed nami bogactwo źródeł reminiscencji. Umie obserwować i odczuć drobiazg każdy i umie rozszerzać swój zakres widzenia na przestrzeń horyzontu świata. Prace jego mają przemyślaną kompozycję i są perfekcyjnie wykonane. Pulsuje w nich żywa miłość do piękna. W swym wyrazie stają się kontemplacją ciszy i wartkim splotem kolorowych błysków tajemniczego milczenia - podkreślają organizatorzy.

fot. Antoni Rut, "Kamienne portrety", 2009

Pulsująca żywa miłość do piękna

- Prace Antoniego Ruta są środkami transponującymi wizję rzeczywistości na suwerenną materię ducha, wyraźnie odczuwa się nacisk, kładziony na nastrojowość działań emocjonalnych. Ukazane dzieła obdarowują nas catharsis, tym odkrytym już w starożytności oczyszczeniem duszy z rozpaczy i marazmu. Budzą w nas radość, odwagę i nadzieję. Fotografie Antoniego Ruta są transfiguracją poetycką faktów świeżo widzianych przez artystę i mocno odciśniętych w jego pamięci. Poprzez czujne i czułe widzenie, płynące z samotnej kontemplacji przedziera się ku innemu wymiarowi. Podąża własną drogą i stale modyfikuje język fotograficznego przekazu. Przez to przekazuje nam prawdę o otaczającym nas świecie przyrody, o pięknie oraz prawdę o sobie, odbitą i zwielokrotnioną lirycznie w wielu fotografiach - zauważa Leszek Lesiczka, krytyk sztuki, prezes Stowarzyszenia Pryzmat oraz redaktor „Foto Zeszytów”.

fot. Antoni Rut, "Odbicie w stawie", 1998

fot. Antoni Rut, "W sieci codzienności", 2012

Gdzie i kiedy

Otwarcie wystawy Foto i Grafika z okazji jubileuszu 70-lecia i 50-lecia działalności twórczej Antoniego Ruta odbędzie się w piątek 25 sierpnia 2017 roku o godzinie 18:00 w Muzeum Średzkiego Dwór w Koszutach. Ekspozycja będzie czynna dla zwiedzających do 24 września.

Wystawa organizowana jest przez Wielkopolski Związek Artystów Plastyków. Poza Muzeum Średzki Dwór w Koszutach pokazana będzie jeszcze między innymi w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej w Czarnkowie, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, Muzeum Zamek Górków w Szamotułach.

fot. Antoni Rut, "Autoportret", 2017

Antoni Rut - sylwetka artysty

Współpracował z wieloma galeriami i muzeami krajowymi i zagranicznymi m.in.: Galerią Miejską w Charkowie, Galerią Centre Gryonnaise w Szwajcarii, Galerią Miejską Arsenał w Poznaniu, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie, Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, Muzeum Średzkim Dwór w Koszutach, Muzeum Ziemi Czarnkowskiej w Czarnkowie i in. Swoje prace prezentował 829 razy m.in. w 64 wystawach indywidualnych (64 tytułach) eksponowanych w muzeach i galeriach w Polsce oraz Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Danii, Słowenii, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Chinach na Ukrainie i Węgrzech a przede wszystkim, w latach 1982–2005 we własnej Galerii Fotografii „Fotoplastykon” w Poznaniu. Wziął także udział w 246 wystawach zbiorowych. Zorganizował i był kuratorem 309 wystaw w Polsce i zagranicą.

W 2003 roku otrzymał Srebrny Medal Fotoklubu RP „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”. W 2010 roku odznaczony został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem „Gloria Artis”. W roku 2012, w roku jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej Zarząd Województwa przyznał Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. W roku 2013 odznaczony został przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi. Od 2015 r. jest prezesem Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj