90° Vertical: fotograficzna opowieść o naszym otoczeniu, o naszych „małych ojczyznach“

Autor: Michał Chrzanowski

5 Lipiec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

„90° Vertical“ to historia o tym, jak beton zmienił nasz sposób życia, to też swoista analiza naszego dziedzictwa i tego jak sobie z nim radzimy – tak najkrócej o swoich zdjęciach opowiada Oliver Buhlig. Wernisaż jego prac już w przyszły wtorek w Warszawie.

Oliver Buhlig - Niemiec, który na kilka miesięcy osiadł w Warszawie - poznawał dla siebie miasto: gdzie sklep, dokąd iść na spacer. Przyglądał się głównie prl’owskim sypialniom z wielkiej płyty. Tu się zadomowił, ale nie przestał obserwować. Te blokowiska, to nasze wspólne dziedzictwo – tej części Europy. Inaczej sobie z nim radzimy. Jak to się robi w Warszawie? Ile przestrzeni zabieramy dla siebie, jaką częścią jesteśmy skłonni dzielić się z sąsiadami, ile życia prywatnego pokażemy obcym?

Poznajemy swoją okolicę stopniowo. Przeprowadzamy się w nowe miejsce i rozpoczynamy wędrowanie. Gdzie jest najbliższy sklep, plac zabaw, gdzie zaparkować, którędy najlepiej przechodzić, gdzie iść na spacer. Dalej odkrywamy sposoby na najszybsze wydostanie się w godzinie szczytu. Potem – nie wiadomo kiedy – stajemy się mieszkańcami, bywalcami, niemal z zamkniętymi oczami potrafimy wrócić do domu. Zadomowiliśmy się. I nie zauważamy już miasta, okolicy. Chyba, że zamkną ulicę, zmienią wiatę przystankową, coś nowego zbudują. Coś, co nas wytrąca z tego jak jest, jak „zawsze“ było. 

Olivier Buhlig zauważył pewne prawidłowości, na przykład place zabaw są albo opustoszałe albo tłumnie odwiedzane; może się wydawać, że drzew na osiedlach jest niewiele, tymczasem bez względu na ilość, są przytłoczone architekturą. Wśród bloków nie ma wiele życia, nie licząc godzin wybiegania do pracy i czasu powrotów, spotykamy dzieciaki, trochę starszych osób i wyprowadzających psy. 

Na zdjęciach jest nieoczywisty portret Warszawy, sypialni i blokowisk, czegoś co zwykle nie przykuwa uwagi turystów, ani tak naprawdę mieszkańców. Może znajdziecie swoje podwórko, albo okolicę? Może to wszystko wygląda podobnie? A może ma swój unikalny charakter?  

Wernisaż wystawy 90° Vertical odbędzie się w przyszły wtorek 11 lipca o godzinie 19:00 w Służewskim Dom Kultury (ul. Bacha 15, Warszawa).

Oliver Buhlig (ur. 1986 Annaberg-Buchholz / Niemcy) - w trakcie studiów na kierunku Nauki polityczne odkrył fotografię jako medium, dzięki któremu może dokumentować świat wokół siebie, ale także jako środek ekspresji i wyrażania siebie. Studia i (często dziwne) prace zawiodły go w wiele interesujących miejsc, mieszkał m.in. w: Chemnitz, Cluj-Napoca, Legnicy, Wrocławiu, Dreźnie, Krakowie i Warszawie. Aktualnie mieszka w Berlinie, gdzie uczy fotografii. Swoje prace wystawiał w Polsce i Niemczech, tam także brał udział w wystawach zbiorowych.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
Poznańska Galeria Centralna zaprasza na nową wystawę Marty Zgierskiej. Tytułowe „Wewnętrze” to zachęcenie do refleksji nad tematem i ideą domu. Wernisaż już w sobotę o godz. 18.00.
5
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie operator, dziennikarz, fotograf sportowy i komercyjny Jacek Bonecki. Start 19...
2
Fotofestiwal 2025 ogłasza nabór do Programu Otwartego - pokaż swój projekt na festiwalu w Łodzi
Fotofestiwal 2025 ogłasza nabór do Programu Otwartego - pokaż swój projekt na festiwalu w Łodzi
Wystartował Fotofestiwal Open Call, czyli nabór do Programu Otwartego, prezentowanego co roku w ramach czerwcowego festiwalu. Swoje projekty fotograficzne możecie zgłaszać do 24...
11