Akcesoria
Black November w Next77 - promocje na sprzęt foto-wideo przez cały miesiąc
Przywołany czarno-biały świat Gdańska z jego kwitnącym przemysłem stoczniowym i modernistyczną, właśnie powstającą architekturą ukazuje niezwykły rozwój miasta i przypomina specyfikę tamtego okresu. Wernisaż tej wyjątkowej wystawy odbędzie się już w najbliższy czwartek.
Nadchodząca wystawa, której wernisaż odbędzie się już w ten czwartek w Muzeum Narodowe w Gdańsku to swoisty przegląd krajobrazu industrialnego, architektonicznego i społecznego miasta, które odrodziło po II wojnie światowej. Siłą prezentowanych fotografii jest związek ich twórców - między innymi Janusza Uklejewskiego, Jerzego Dygasiewicza, Janusza Rydzewskiego, Edmunda Zdanowskiego, Bolesławy Zdanowskiej i Tadeusza Linka - z Trójmiastem. Wszyscy oni tworzyli wybitne środowisko artystyczne skupione wokół powstałego w 1947 roku Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Pomorskiego oraz potrafili uchwycić „swoistego ducha Wybrzeża“.
- Wśród krajobrazów stoczniowych, ludzi przy pracy, nowoczesnego budownictwa, fotografowie rejestrowali życie mieszkańców i turystów korzystających z uroków Trójmiasta. Obrazy przez nich utrwalone stanowią nie tylko dokument tamtych czasów w klasycznej formule, ale dodatkowo charakteryzują się dużym walorem artystycznym, wrażliwością na światło, świadomym i konsekwentnym wykorzystaniem fotograficznych środków wyrazu - powiedzieli organizatorzy.
fot. Bolesława Zdanowska "Sieci"
W latach 60. XX wieku w katalogach do wystaw podkreślano, że fotografie pokazują przeszłość i teraźniejszość. Ukazują ówczesny entuzjazm i optymizm społeczeństwa, które „stało na progu realizacji szeroko zakrojonego rozwoju”. Jednak tamtejsza teraźniejszość stała się już przeszłością.
- Budynki, porty, miejsca rekreacji, które blisko 60 lat temu były szczytem nowoczesności, dziś są już częścią historii Trójmiasta, często nie do poznania. Wystawa nasuwa więc refleksję na temat spełnionych przepowiedni i niespełnionych oczekiwań. Czy entuzjazm nowoczesności wzmacniany przez ówczesną propagandę socjalistyczną miał konsekwencje w twórczości artystów? W specyficznie konstruowanych kadrach, czasem w nieco przekornych ujęciach kontrastów lokalnej rzeczywistości artyści opowiedzieli o fragmencie rozwijającej się aglomeracji. I choć dziś to spojrzenie może być nieco retro, warto przywołać estetykę z lat, kiedy analogowa fotografia czarno-biała święciła triumfy, a środowiska fotograficzne w Polsce i konkretnie w Trójmieście rozkwitały.
fot. Janusz Rydzewski "Okno"
Wernisaż odbędzie się już w najbliższy czwartek, 6 lipca o godzinie 18:00 w Muzeum Narodowym w Gdańsku (Gdańska Galeria Fotografii -Zielona Brama). Ekspozycję będzie można oglądać do 20 sierpnia (od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00).
zdjęcie główne: Jerzy Dygasiewicz „Nad morzem“