Jak wygląda Polska mniejszych miast? Odpowiedź poznasz już dziś podczas spotkania z Filipem Springerem

Autor: Michał Chrzanowski

20 Czerwiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Podtytuł książki „Miasto Archipelag” będzie pretekstem do rozmowy o sytuacji mniejszych miast w Polsce oraz ich mieszkańców. Spotkanie z jej autorem, Filipem Springerem odbędzie się już dziś o 18:00 w Zielonej Górze.

Miasto Archipelag to projekt reporterskiej podróży Filipa Springera po dawnych stolicach województw. To jednocześnie pierwszy w Polsce dokumentalny eksperyment, który wykorzystuje internet, media społecznościowe, a także ścisłą współpracę z opiniotwórczym tygodnikiem i rozgłośnią radiową. Jego kulminację stanowi publikacja reporterskiej książki o tym samym tytule.

fot. Filip Springer

- Każde z miast ma niepowtarzalny charakter, a jednocześnie wszystkie są tak bardzo do siebie podobne. Łączy je wiele kwestii, takich jak ucieczka młodych do większych ośrodków, problemy mieszkaniowe, marazm codzienności czy trudność utrzymania ładu przestrzennego. Podczas spotkania nawiążemy m.in. do publikacji „13 pięter”, „Miasto Archipelag” oraz „Księga Zachwytów” - powiedzieli organizatorzy.

Spotkanie z Filipem Springerem odbędzie się już dziś 20 czerwca o godzinie 18:00 w Instytucie Sztuk Wizualnych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego (ul. Wiśniowa 10, Zielona Góra). Wstęp jest wolny. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu debat „Nowe Miasto. Sztuka w działaniu” zainicjowanym przez Instytut Sztuk Wizualnych WA UZ, BWA Zielona Góra oraz Fundację Salony.

fot. Filip Springer

Filip Springer - reporter i fotograf. Ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej. Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (wyd.Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj