Warsztaty Masterclass z Alixandrą Fazziną - jedyne takie wydarzenie w Polsce

Autor: Michał Chrzanowski

26 Kwiecień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

W jaki sposób opowiadać historię obrazami? Jak rozpocząć długoterminowy projekt fotograficzny? Między innymi na te pytania znajdziecie odpowiedź podczas nadchodzących warsztatów Masterclass, które poprowadzi Alixandra Fazzina - fotografka i dokumentalistka agencji NOOR.

NOOR Images i Fotofestiwal zapraszają na wyjątkowe warsztaty Masterclass, które poprowadzi Alixandra Fazzina - brytyjska fotografka, dokumentalistka, której prace poruszają przede wszystkim temat nieobecnych w mediach konfliktów i często zapomnianych humanitarnych konsekwencji wojny.

fot. Alixandra Fazzina (NOOR)

Będą to intensywne czterodniowe warsztaty poświęcone tajnikom pracy nad długoterminowymi projektami dokumentalnymi. Alixandra Fazzina przeprowadzi uczestników przez zawiłości i strukturę procesu pracy nad projektem dokumentalnym, dzięki czemu będą oni w stanie wypracować własne sposoby opowiadania historii.

W ramach warsztatu odbędą się pogłębione grupowe dyskusje, zachęcające uczestników do stworzenia wciągających historii, które zachowują osobisty charakter i są opowiedziane z wielką wrażliwością. Fazzina poruszy złożony temat kwestii etycznych związanych z przedstawianiem na fotografiach czyjegoś życia. Uczestnicy wezmą także udział w przeglądzie portfolio oraz sesji edycyjnej, co ma pomóc w stworzeniu znaczących i innowacyjnych projektów dokumentalnych - podkreślają organizatorzy warsztatów Masterclass.

fot. Alixandra Fazzina (NOOR)

Zajęcia są organizowane z myślą o świadomych i nieco bardziej zaawansowanych fotografach. Dlatego też konieczne są podstawowe doświadczenie w zakresie fotografii (w szczególności fotoreportażu i dokumentu fotograficznego), a także wiedza na temat aspektów technicznych działania własnego sprzętu fotograficznego oraz komunikatywna znajomość języka angielskiego (warsztat będzie prowadzony po angielsku).

Zgłoszenia na warsztaty Masterclass można przesyłać do 1 maja 2017 roku na adres noor@fotofestiwal.com. Maksymalna liczba uczestników to jedynie 10 osób, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Czterodniowe warsztaty z Alixandrą Fazziną odbędą się w dniach 30 maja - 2 czerwca 2017 roku. Ich kosz to 600 euro.

Aby wziąć udział w Masterclass należy wypełnić formularz zgłoszeniowy - w tym uwzględnić list motywacyjny (maks. 300 słów), opis doświadczenia zawodowego (maks. 150 słów) oraz informację o edukacji (maks. 150 słów). Ponadto trzeba przesłać portfolio (preferowany plik pdf), w którym obowiązkowo powinny znaleźć się:

  • przynajmniej jeden cykl dokumentalny lub reportażowy (minimum 8 zdjęć, maximum 20 zdjęć)
  • nie więcej niż 8 pojedynczych fotografii (które nie są częścią fotoreportażu)
  • wszystkie fotografie należy opatrzyć zwięzłym opisem
  • fotoreportaż powinien zawierać tytuł i krótkie wprowadzenie

Zakwalifikowani uczestnicy o dodatkowych szczegółach zostaną powiadomieni drogą mailową. Więcej informacji o warsztatach Masterclass znajdziecie na stronie fotofestiwal.com.

Alixandra Fazzina (Wielka Brytania, 1974) - jeszcze podczas studiów na akademii sztuk pięknych zajęła się tematyką wojenną w Bośni. Od tamtej pory pracowała jako niezależny fotoreporter na terenach Europy Wschodniej, Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. W 2010 roku otrzymała nagrodę UNHCR Nansen Refugee Award za odwagę i niesłabnące poświęcenie dla fotografii humanitarnej. Fazzina jest autorką książki A Million Shillings – Escape From Somalia (Trolley Books) (Milion szylingów, czyli ucieczka z Somalii), która opowiada o śmiertelnie niebezpiecznej podróży szlakami handlu ludźmi z Półwyspu Somalijskiego. Jej długofalowy projekt The Flowers of Afghanistan (Kwiaty Afganistanu) dokumentuje podróże afgańskich dzieci poszukujących azylu w Europie. Oprócz twórczości fotograficznej i literackiej, Alixandra realizuje się jako badaczka i producentka w mediach i regularnie udziela się na antenie radiowej. Prowadzi także rozmaite zajęcia i warsztaty na całym świecie dla organizacji takich jak: World Press Photo, Reporters Without Borders oraz The Royal Photographic Society. Opowiada także o sztuce, fotografii i mediach na festiwalach fotograficznych i literackich i wykłada w ramach studiów dyplomowych i podyplomowych na różnych uczelniach. Obecnie mieszka w Londynie.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły