Wydarzenia
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Dokumentacja zmieniającej się Europy i jej społeczeństwa - tak w kilku słowach możemy opisać projekt „United State of Insecurity“ autorstwa Marka Domańskiego. Wernisaż wystawy już w najbliższy czwartek w Łodzi.
Celem projektu „United State of Insecurity“ jest rejestracja i analiza zjawisk, procesów społecznych i zmian kulturowych, spowodowanych procesami migracyjnymi, szczególnie napływem uchodźców i imigrantów zarobkowych z innych obszarów kulturowych na teren Unii Europejskiej.
- W istocie obserwujemy zderzenie dwóch mitów dotyczących Europy. Pierwszy z nich jest mitem kreowanym przez Europejczyków i przez administrację UE - jest to mit jedności, solidarności, bezpieczeństwa, tolerancji. Z drugiej strony, przybysze docierający do Europy także przybywają z określonymi wyobrażeniami, które bliskie są myśleniu mitycznemu: Europa postrzegana jest jako kraina dostatku i rozwiniętych programów socjalnych - czytamy w komentarzu do wystawy.
fot. Marek Domański, „United State of Insecurity“
Prezentowane prace są wyborem spośród wielu fotografii powstałych w czasie realizacji pierwszego etapu projektu: „Trans Europa. Interdyscyplinarne studia nad europejskim pejzażem kulturowym w czasie XXI-wiecznej wędrówki ludów”. Został on zrealizowany przez Marka Domańskiego wspólnie z Tomaszem Ferencem. Fotografie zostały wykonane w czasie podróży wzdłuż wschodniej i południowo-wschodniej granicy Unii Europejskiej, od Bałtyku po Lesvos.
fot. Marek Domański, „United State of Insecurity“
Wernisaż odbędzie się już w najbliższy czwartek, 23 marca 2017 roku o godzinie 18:00 w łódzkiej Galerii FF (ul. Traugutta 18). Ekspozycję będzie można oglądać do 8 kwietnia bieżącego roku. Więcej o wystawie znajdziecie na stronie www.galeriaff.eu.
Marek Domański (ur. 1968) – wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie prowadzi Pracownię Obrazowania Fotograficznego w Katedrze Fotografii i Multimediów na Wydziale Sztuk Wizualnych. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W swojej twórczości koncentruje się na fotografii dokumentalnej, inscenizowanej i otworkowej. Niektóre realizacje (obiekty) celowo sytuuje na pograniczu fotografii. Kurator wystaw fotograficznych. W ostatnich latach organizator/współorganizator i uczestnik wielu projektów o charakterze dokumentalnym, takich jak: „Energia czasu EC2”, „Architektura Przymusu” i „Pomniki wojenne”. Jest także autorem artykułów i esejów poświęconych fotografii.