Akcesoria
Hollyland Lark M2S - mikrofon bezprzewodowy mały jak krawatowy
Czym jest dla nas sieć? Wirtualną rzeczywistością, a może równoprawnym elementem tej namacalnej? Czy żyjemy z nią, czy w niej? Czy jesteśmy wolni od iluzji cyberprzestrzeni czy daliśmy się jej pochłonąć? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź na wystawie loT. Wernisaż już w najbliższy piątek w Krakowie.
Prezentowane na najnowszej wystawie Kuby Pierzchały prace stanowią kolejną próbę zmierzenia się fotografa z fenomenem Internetu Rzeczy. Za pojęciem tym kryje się koncepcja, według której urządzenia elektroniczne gromadzą, przetwarzają i wymieniają między sobą dane, czyli komunikują się, niezależnie od człowieka. Podjęta przez fotografa próba to nie tylko eksploracja i analiza technologicznego fenomenu, ale także refleksja nad doświadczeniem człowieka w kontakcie z technologią.
fot. Kuba Pierzchała, "loT"
„W nich [ekranach] możemy zobaczyć rzeczywistość znajomą, choć sztuczną, pozorną. Przyglądając się zawieszonym w przestrzeni ekranom, łatwo stracić orientację. Wszak odbita w nich rzeczywistość jest łudząco podobna do tej, na którą patrzymy okiem nieuzbrojonym w smartfon czy tablet. Skupiając na urządzeniach całą naszą aktywność w ciągu dnia, stajemy się immanentną częścią ich świata. Poza nimi nie istniejemy, bez nich jesteśmy bezradni. Powoli zaczynamy żyć nie z ekranami, lecz wobec ekranów” - powiedział Kuba Pierzchała.
fot. Kuba Pierzchała, "loT"
Na ekspozycję IoT składają się fotografie, które artysta edytował w programie graficznym, dodając na kolejnych warstwach zdjęcia poszczególne, prostokątne elementy, finalnie tworzące chmurę matryc. Widoczne na nich fragmenty oryginalnej fotografii poddane zostały transformacji i edycji tonalnej, tak aby osiągnąć efekt załamania światła.
fot. Kuba Pierzchała, "loT"
Już w najbliższy piątek, 17 marca o godz. 18:00 w Galerii Pauza w Krakowie (ul. Stolarska 5/3) odbędzie się wernisaż wystawy Kuby Pierzchały pt. IoT. Wystawa potrwa od 18 marca do 24 kwietnia, a w czasie jej trwania odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących, skoncentrowanych wokół zagadnienia poruszanego przez artystę – fenomenu "Internetu Rzeczy".