loT: próba zgłębienia obu rzeczywistości

Autor: Michał Chrzanowski

14 Marzec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Czym jest dla nas sieć? Wirtualną rzeczywistością, a może równoprawnym elementem tej namacalnej? Czy żyjemy z nią, czy w niej? Czy jesteśmy wolni od iluzji cyberprzestrzeni czy daliśmy się jej pochłonąć? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź na wystawie loT. Wernisaż już w najbliższy piątek w Krakowie.

Prezentowane na najnowszej wystawie Kuby Pierzchały prace stanowią kolejną próbę zmierzenia się fotografa z fenomenem Internetu Rzeczy. Za pojęciem tym kryje się koncepcja, według której urządzenia elektroniczne gromadzą, przetwarzają i wymieniają między sobą dane, czyli komunikują się, niezależnie od człowieka. Podjęta przez fotografa próba to nie tylko eksploracja i analiza technologicznego fenomenu, ale także refleksja nad doświadczeniem człowieka w kontakcie z technologią.

fot. Kuba Pierzchała, "loT"

„W nich [ekranach] możemy zobaczyć rzeczywistość znajomą, choć sztuczną, pozorną. Przyglądając się zawieszonym w przestrzeni ekranom, łatwo stracić orientację. Wszak odbita w nich rzeczywistość jest łudząco podobna do tej, na którą patrzymy okiem nieuzbrojonym w smartfon czy tablet. Skupiając na urządzeniach całą naszą aktywność w ciągu dnia, stajemy się immanentną częścią ich świata. Poza nimi nie istniejemy, bez nich jesteśmy bezradni. Powoli zaczynamy żyć nie z ekranami, lecz wobec ekranów” - powiedział Kuba Pierzchała.

fot. Kuba Pierzchała, "loT"

Na ekspozycję IoT składają się fotografie, które artysta edytował w programie graficznym, dodając na kolejnych warstwach zdjęcia poszczególne, prostokątne elementy, finalnie tworzące chmurę matryc. Widoczne na nich fragmenty oryginalnej fotografii poddane zostały transformacji i edycji tonalnej, tak aby osiągnąć efekt załamania światła.

fot. Kuba Pierzchała, "loT"

Już w najbliższy piątek, 17 marca o godz. 18:00 w Galerii Pauza w Krakowie (ul. Stolarska 5/3) odbędzie się wernisaż wystawy Kuby Pierzchały pt. IoT. Wystawa potrwa od 18 marca do 24 kwietnia, a w czasie jej trwania odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących, skoncentrowanych wokół zagadnienia poruszanego przez artystę – fenomenu "Internetu Rzeczy".

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, wystawa „World Unseen” jest wydarzeniem, które wykracza poza tradycyjne formy ekspresji, pozwalając każdemu widzowi – bez względu na stan jego...
0
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
Poznańska Galeria Centralna zaprasza na nową wystawę Marty Zgierskiej. Tytułowe „Wewnętrze” to zachęcenie do refleksji nad tematem i ideą domu. Wernisaż już w sobotę o godz. 18.00.
5
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie operator, dziennikarz, fotograf sportowy i komercyjny Jacek Bonecki. Start 19...
2