„Miejsce pobytu“, czyli w poszukiwaniu własnej tożsamości

Autor: Michał Chrzanowski

7 Marzec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Czym jest pojęcie miejsca? Co wyznacza jego prawdziwą istotę? Jaki możemy mieć do niego emocjonalny stosunek? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź na wystawie „Miejsce pobytu“. Wernisaż odbędzie się już dziś we Wrocławiu.

Już dziś o godzinie 18:00 w Arsenale Miejskim (Muzeum Miejskie Wrocławia) odbędzie się wernisaż wyjątkowej wystawy "Miejsce pobytu", której tematem będzie właśnie szeroko rozumiane „miejsce“. Według kuratora Piotra Komorowskiego miejsce to nie tylko określony punkt w przestrzeni, lecz także wszechogarniający nas Kosmos. A osiemnastu zaproszonych artystów kreuje w swoich pracach wyobrażenia o własnym miejscu.

Dorota Sitnik - Alegorie tożsamości

- W potocznym rozumieniu miejsce to obszar lub punkt w przestrzeni określony wymiernymi parametrami liczbowymi i opisowymi. Jednakże wedle geografii humanistycznej prawdziwą istotę miejsca wyznaczają nie tylko jego współrzędne kartograficzne, ale nasz osobisty, emocjonalny do niego stosunek. Tak zdefiniowane miejsca są rodzajem kalki, w której odnajdujemy swoje odbicia; to sytuacje, kiedy widoki świata w szczególny sposób rezonują z naszym wnętrzem, a wykonanie zdjęcia staje się bezwzględnym imperatywem - podkreślają organizatorzy.

Sławomir Mielnik - Schemat studiów

- Miejsce jest nie tylko tam, gdzie często przebywamy, ale i tam, gdzie jesteśmy przez chwilę, okazjonalnie, a nawet przypadkowo. Efemeryczne, krótkie odczucia, mogą na zawsze pozostać w pamięci, jako szczególne chwile, warte zanotowania. Miejsce może się przejawiać w różnej skali: od abstrakcyjnego, umownego punktu w przestrzeni, aż do wszechogarniającego Kosmosu. Miejsce najczęściej istnieje obiektywnie, ale można je też stworzyć samemu, posługując się wyobraźnią wspartą potrzebą kreowania nowych rzeczywistości - dodają.

Tomasz Jodłowski - Moje miejsce

Wernisaż odbędzie się już dziś 7 marca 2017 roku o godzinie 18:00 w Arsenale Miejskim (Muzeum Miejskie Wrocławia, ul. Cieszyńskiego 9, Wrocław). Ekspozycje wystawy potrwa do początku kwietnia. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl.

zdjęcie główne: Tomasz Fronckiewicz - Ukryte Planety

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pierwsza taka wystawa w Europie - nadchodzi Fotofestiwal 2025
Pierwsza taka wystawa w Europie - nadchodzi Fotofestiwal 2025
Premierowa wystawa Yorgosa Lanthimosa, projekty o amerykańskiej propagandzie i fikcji, otwarcie dla publiczności zabytkowego basenu YMCA - 24. Fotofestiwal ogłosił główne punkty...
7
Nadchodzi 3. edycja Festiwalu Fotoforma - PGE Narodowy ponownie stanie się polskim centrum filmu i fotografii
Nadchodzi 3. edycja Festiwalu Fotoforma - PGE Narodowy ponownie stanie się polskim centrum filmu i...
Już 16 i 17 października 2025 r. PGE Narodowy w Warszawie będzie gościł kolejną edycję Festiwalu Fotoforma. Przez dwa dni uczestnicy będą mogli czerpać inspirację, zdobywać wiedzę,...
7
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Zestaw, który sprawdzi się w każdym domowym lub profesjonalnym studiu - GlareOne LED 220 lub 300 BiColor D ze statywem Air A-275 i softboxem 60×90 Easy Fold teraz do kupienia w atrakcyjnej...
2