Aparaty
Leica SL3-S - najbardziej uniwersalna Leica do tej pory
Kolejna wystawa, dla której warto odwiedzić Poznań. Twórczość jednego z ważniejszych współczesnych fotografów czeskich, Michala Macků, prezentowana jest od 11 kwietnia 2005 roku w CK Zamek. Tytuł cyklu "Gelaże" to nazwa autorska technologii zdejmowania żelatynowej emulsji z negatywu.
Michal Macků (1963) studiował w latach 1986-1988 na Instytucie Fotografii Twórczej, na którym to rozpoczął eksperymenty nad technologią zdejmowania żelatynowej emulsji z negatyw, nazywając ją gelażami. Jego praca dyplomowa składała się z gelaży i już wtedy odznaczały się symbiozą treści i formy. Prace Michala Macků to silnie działające na zmysły obrazy, których głównym motywem jest destrukcja ludzkiego ciała. Fotografie te poruszają temat przemocy i okrucieństwa, a także depresji psychicznej.
Autor wilgotną emulsję poddaje przeróżnym działaniom, włącznie z rozrywaniem, zniekształceniami przestrzeni poprzez usuwanie zbędnych detali. W następnym cyklu Macků zastosował multiplikację tych samych elementów: krzyczących głów, rozerwanych ciał, tłumem powtarzających się męskich ciał, co spowodowało jeszcze silniejsze wrażenie bezradności i pustki. Fotografie identycznych figur, to tłum ludzi tracących swoją indywidualność, wyjątkowość, który według autora zachowuje się nie jak zespół jednostek, ale jak samodzielny niebezpieczny organizm.
Cykl prac Michala Macků zatytułowany Gelaże eksponowany jest w Galerii Fotografii pf mieszczącej się w CK Zamek (ul Św. Marcina 80/82, Poznań). Wystawa czynna będzie do 3 maja 2005 roku.