Aparaty
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Yours Gallery w Warszawie zaprasza na wystawę fotografii jednego z członków prestiżowej agencji fotograficznej Magnum, Thomasa Hoepkera. Otwarcie Można ją będzie oglądać od jutra, czyli 25 marca.
Dlaczego warto patrzeć wstecz, na lata sześćdziesiąte? Jedynie z powodu nostalgii
i mody na styl retro? Czemu miałoby to być ciekawe dzisiaj, kiedy fotografia pokazywana w muzeach staje się coraz bardziej krzykliwa, coraz bardziej kolorowa, coraz droższa, do tego coraz większa? A oprócz tego wszystkiego jeszcze trochę bardziej nudna, wymuszona, na siłę wyluzowana. W dzisiejszych publikacjach fotografię stosuje się właściwie tylko jako ilustrację tekstów. Zdjęcia bez zaangażowania, bez własnego zdania. Jakość jest kwestią drugorzędną i najlepiej, gdyby to wszystko nic nie kosztowało. Dziennikarstwo fotograficzne wymarło - mawiają rozmaici guru. Po co więc oglądać jego zwłoki?(...)
Wtedy wszystko było jeszcze fascynujące, jeszcze była ciekawość - u fotografa i u jego odbiorców także. Jak wyglądają Indie? Jak Afryka? Jak wygląda niemiecka prowincja? Sprzęt był lekki, dwie Leiki i torba z czarno-białymi filmami. Aż dziw bierze, jak mało się wtedy pstrykało. Trzy, cztery zdjęcia na jeden motyw i dalej, w poszukiwaniu następnego. Wszystko było ciekawe; każdy kraj, każdy obcy człowiek był jak odkrycie.
A potem w domu noce spędzone w ciemni, kwaśne zapachy chemikaliów, jazz w nocnym studio NDR, wanna pełna odbitek 30×40, następnego dnia suszenie i retuszowanie.(...)
Nie, nie chce mi się w to wierzyć - dziennikarstwo fotograficzne jeszcze nie umarło!- Lata sześćdziesiąte, Thomas Hoepker
Thomas Hoepker urodził się w 1936 roku w Monachium. Studiował historię i archeologię. Na trzecim roku studiów otrzymał propozycję dołączenia do zespołu redakcyjnego pewnego monachijskiego magazynu ilustrowanego. I tak stał się fotoreporterem. W 1964 roku został fotografem niemieckiego magazynu Stern, później w 1976 roku pracował jako jego nowojorski korespondent. W 1986 wrócił do Niemiec, by objąć posadę dyrektora artystycznego. W latach 1992-1995 był wiceprezesem nowojorskiego oddziału agencji fotograficznej Magnum, a od 2003 roku obejmuje stanowisko prezesa.
Hoepker jest autorem licznych publikacji o Nowym Jorku oraz o dawnych koloniach niemieckich. Fotografuje zarówno architekturę, jak i krajobraz, jednak to człowiek interesuje go najbardziej. Przygląda się ludziom na ulicach, obserwuje ich reakcje, zachowania. W swoich fotografiach stara się zawsze zawrzeć jakąś historię, przekazać idee czy emocje. Thomas Hoepker jest autorem wielu reportaży wykonanych podczas podróży między innymi do Stanów, Iranu, Peru, Etiopii, Indonezji, Ameryki Środkowej, Rosji, Afryki Zachodniej, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Brazylii czy Antarktyki. Brał udział w wielu wystawach na całym świecie, takich jak: Kunst & Gewerbe (Hamburg 1965), "Rizzoli Gallery" (New York i Washington DC 1976), "The Maya" (Kunsthalle Collogne 1994), Retrospective, Tebbe Gallery (Collogne 1995), "Return of the Maya" Museo Precolombino (Santago de Chile 2000), "Then and Now", Galerie Hoffman (Munich 2004).
Fotografie Thomasa Hoepkera prezentowane będą od 25 marca do 17 kwietnia 2005 roku w Yours Gallery przy Pl. Piłsudskiego 1 (budynek Metropolitan), w Warszawie. Wystawa będzie czynna codziennie w godzinach 11-20.