Aparaty
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Leonard Sempoliński był jednym z założycieli Związku Polskich Artystów Fotografików, postacią znaną i cenioną w powojennej Polsce. 19 marca, w warszawskiej Galerii Zachęta zostanie otwarta pierwsza retrospektywa Sempolińskiego, która pozwoli nam na szersze poznanie twórczości zapomnianego artysty.
Największy rozgłos przyniosła Leonardowi Sempolińskiemu (1902-1988) pierwsza indywidualna wystawa w 1969 roku pokazująca cykl zdjęć ruin Warszawy w kontekście obchodów 25-lecia PRL. O Projekcie, z którego jest znany tak autor pisał: Niesamowity obraz zburzonego i wypalonego miasta pozostanie na długo w pamięci wszystkich, którzy to widzieli. (...) Postanowiłem zachować ten obraz i w miarę swych skromnych możliwości przystąpić natychmiast do fotografowania. (...) fotografując starałem się nie tylko dokumentować poszczególne obiekty, ale ponadto oddać ogólny, tragiczny w swym wyrazie pejzaż martwego miasta i jego nastrój.
Sempoliński należał do tych artystów, którzy nigdy nie rozstają się z aparatem. Fotografowanie było jego pasją. Dokumentował rzeczywistość, najbliższe otoczenie, w sposób jak najbardziej obiektywny. Drugi z jego ważnych cykli to Przedmieścia Warszawy, który stanowi cenny zapis już nieistniejących dzielnic. Był fotografem "ulicy", systematycznie wyruszał na wielogodzinne wyprawy z kamerą, z nieustającą potrzebą dokumentowania odbudowy Warszawy, pracy robotników czy życia w biednych dzielnicach stolicy. Jego praca bez ustalonego wcześniej planu, przypomina sposób działania słynnego francuskiego fotografa Eugene Atgeta. To właśnie jego słowa Robię tylko dokumenty posłużyły za tytuł wystawy Sempolińskiego, bo przecież w większości jego twórczość stanowią "tylko" dokumenty.
Na wystawie w Zachęcie zostanie pokazanych 400 fotografii Sempolińskiego, co stanowi zaledwie ułamek całego dorobku artysty. Ekspozycji towarzyszy katalog oraz sesja naukowa poświęcona zagadnieniom fotografii dokumentalnej. Sesja zatytułowana Polska fotografia dokumentalna na skrzyżowaniu dyskursów odbędzie się w sobotę 2 kwietnia 2005 w sali kinowej Galerii "Zachęta". Do udziału w spotkaniu zaproszono krytyków i kuratorów sztuki, m.in.: dr Mariannę Michałowską (Poznań, ASP i galeria Arsenał), Danutę Jackiewicz (Muzeum Narodowe w Warszawie), dr Adama Sobotę (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Uniwersytet w Zielonej Górze), Krzysztofa Jureckiego (Muzeum Sztuki w Łodzi) oraz Adama Mazura (CSW Zamek Ujazdowski).
Więcej informacji można znaleźć na stronie galerii
Retrospektywa Leonarda Sempolińskiego zatytułowana Robię tylko dokumenty prezentowana będzie w dniach 19 marca - 3 maj 2005 roku w warszawskiej "Zachęcie", mieszczącej się na pl. Małachowskiego 3.