Nicolas Grospierre: "Portrety Społeczności: Podgórze"

Autor: Marta Majewska

12 Lipiec 2004
Artykuł na: 4-5 minut
"Portrety Społeczności: Podgórze" to projekt fotograficzny, w ramach którego francuski fotografik Nicolas Grospierre stworzył swoisty portret więzienia. Efekt jego pracy - 131 portretów więźniów, ochroniarzy, członków administracji oraz wychowawców, można oglądać do 1 sierpnia w warszawskim CSW.

Do 1 sierpnia w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie prezentowane są fotografie Nicolasa Grospierre'a Portrety społeczności: Podgórze. Osadzeni i funkcjonariusze zakładu karnego Kraków Podgórze.

"Portrety Społeczności: Podgórze" to projekt fotograficzny, w ramach którego francuski fotografik Nicolas Grospierre stworzył swoisty portret więzienia. Autor postanowił sportretować wszystkich więźniów i pracowników (ochroniarzy, członków administracji, wychowawców) jednostki penitencjarnej Kraków-Podgórze. Efektem jego pracy jest 131 fotografii, z których część powstała dzięki wytrwałym namowom autora, który przez ponad rok (luty 2002-grudzień 2003) co miesiąc odwiedzał jednostkę.

Nicolas Grospierre, "Portrety społeczności: Podgórze. Osadzeni i funkcjonariusze zakładu karnego Kraków Podgórze"

Wystawa w CSW to kontynuacja i drugi etap szerszego projektu fotograficznego skupiającego się na idei społeczności. Pierwsza część projektu "Portrety Społeczności", wystawiona w Teatrze Academia w lutym 2003, była poświęcona społeczności alternatywnej w Kamionce, złożonej z inteligentów, którzy przenieśli się z miasta na wieś. Jak pisze kurator wystawy, Dorota Łoboda: "Portety Społeczności: Podgórze" nie stanowi dokumentacji lub reportażu na temat więzienia czy opisu panujących tam warunków życia. To raczej próba reprezentacji społeczności więziennej poprzez twarze ludzi, którzy ją tworzą. A więzienie, jako społeczność, jest fascynujące. Z jednej strony, stworzenie tej społeczności zostało wymuszone, a z drugiej strony, składają się na nią dwie antagonistyczne grupy: osadzeni i funkcjonariusze. Jedynym, co te dwie grupy mają wspólnego (czyli to, co tworzy społeczność), jest to, co ich rozdziela.

Wystawa została uzupełniona o wymiar dźwiękowy. Oglądającemu towarzyszy ścieżka dźwiękowa stworzona z nagranych odgłosów więzienia.

Nicolas Grospierre (ur. 1975) jest francusko-polskim fotografem pracującym w Warszawie od 1999. Po studiach na wydziałach socjologii i nauk politycznych w Institut d'Etudes Politiques (1994-1998) w Paryżu i w London School of Economics w Londynie (1998-1999), Grospierre zajął się fotografią i wykonuje ten zawód, będąc fotograficznym samoukiem. Interesują go przede wszystkim zdjęcia architektury i portrety.

Wystawa prezentowana jest do 1 sierpnia 2004 roku w Centrum Sztuki Współczesnej, w alejach Ujazdowskich 6, w Warszawie.

Partnerami projektu są Instytut Francuski w Warszawie, Służba Więzienna w Krakowie, Fundacja Kultury, sponsorzy to Citroen, Canal+, RD bud, zaś powiększenia wykonał ProfiLab.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły