Polish Dream - współczesna Polska w fotografii dokumentalnej

Autor: Marcin Grabowiecki

15 Grudzień 2014
Artykuł na: 2-3 minuty

"Polish Dream - współczesna Polska w fotografii dokumentalnej" to projekt składający się za stu zdjęć dziesięciu fotografów. Tworzą go wystawa i multimedia, które upamiętniają 10-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i 25-lecie Okrągłego Stołu. Fotografowie, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu to: Agnieszka Rayss, Grzegorz Dembiński, Bartosz Dziamski, Mariusz Forecki, Arek Gola, Witold Krassowski, Maciej Pisuk, Filip Springer, Paweł Supernak, Michał Szlaga. Kuratorką projektu jest Monika Piotrowska.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Od kuratora:

Burzliwy jest rok 2014 w Polsce. Nikt się nie spodziewał ataków prawicowych fanatyków na wykładach prof. Zygmunta Baumana, odwołania sławnego spektaklu "Golgota Picknic" na skutek zarzutu bluźnierstwa, ani afery podsłuchowej. Ale kulminacja nastąpiła, gdy na szefa Unii wybrano urzędującego polskiego premiera Donalda Tuska.

Projekt "Polish Dream" rodził się w czasie, gdy nie było jeszcze mowy o takim rozwoju wydarzeń. Tym chętniej go teraz przedstawiamy. Jest dokumentem zmiany, jaka zaszła w Polsce po 1989 r. Dziesięciu polskich fotografów - wielkie osobowości z pokolenia średniego oraz młodzi zaangażowani - pokazuje obraz Polski odmienionej, wieloletnie cykle i fotograficzne notatki, w których czuje się dynamikę historii.

W 1989 r. nikt nie spodziewał się ani Okrągłego Stołu, ani wolnych wyborów. Wszyscy mieli wtedy nadzieję i marzenie, lecz każdy miał trochę inne. Jakie były i jakie są polskie pragnienia? Jak wygląda ich realizacja? Jak wygląda wolność?

Zdjęcia zawsze powinny stawiać pytania - uważał jeden z najbardziej oddanych swej pracy amerykańskich dokumentalistów Roy Stryker, szef sekcji historycznej słynnej Farm Security Administration FSA. Wrażliwość społeczna, jaką mieli fotografowie FSA, uczyniła z ich dzieła narzędzie do kwestionowania zastanych warunków ludzkiej egzystencji, poruszania rządów i edukacji przyszłych pokoleń.

Fotografowie "Polish Dream" potrafią tak samo stawiać pytania i poruszać. Tworzą mocną narrację i zmuszają do myślenia.

Wystawę pod niemieckim tytułem "Polen - zwischen Traum und Wirklichkeit" można oglądać do 11 stycznia 2015 w Hanowerze, w GAF Galerie für Fotografie, Seilerstraße 15d.

Ukazała się także aplikacja na tablety i plik PDF, w trzech wersjach językowych (po polsku, niemiecku i angielsku), które są dostępne bezpłatnie do pobrania ze stron internetowych organizatorów: profotografia.pl oraz z App Store i Google Play.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Już tylko dwa tygodnie pozostały do zakończenia promocji Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl. Robiąc zakupy do końca stycznia można otrzymać zwrot do 2200 zł na wybrane aparaty i...
9
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszył konkurs Wystaw się w CSW 2025
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszył konkurs Wystaw się w CSW 2025
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac szerszemu gronu odbiorców niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa...
9
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6