Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Zakończył się pierwszy FotoArtFestiwal w Bielsku-Białej. Było to wydarzenie kulturalne pod każdym względem wyjątkowe - tylu interesujących wystaw w jednym miejscu i czasie jeszcze w Polsce nie było. Jednocześnie sama lokalizacja i organizacja to aspekty wymagające kilku słów komentarza. Zapraszamy więc do lektury krótkiego podsumowania imprezy.
Na początek warto odpowiedzieć na podstawowe pytanie - dlaczego Bielsko? Miasto, do którego jest daleko niemal z każdego miejsca w Polsce. Miasto, w którym nie można poczytać międzynarodowej prasy fotograficznej, bo EMPiK-u już nie ma. A przede wszystkim miasto, w którym galerie spełniające podstawowe kryteria wystawiennicze można policzyć na palcach jednej ręki. I właśnie tu, z dala od głównych ośrodków, zorganizowano festiwal, w którym udział wzięli artyści wybitni, znani i cenieni na całym świecie, ba, wręcz ikony fotografii współczesnej...
Odpowiedź jest zaskakująco prosta. Wszystko dzięki energii i zaangażowaniu dwóch osób, Andrzeja i Inez Baturo. Połączenie niesamowitej i zaraźliwej energii Pani Baturo z doświadczeniem i znakomitymi kontaktami Pana Baturo zaowocowało wydarzeniem nieprzeciętnym. Duża część wystaw zaprezentowanych w ramach festiwalu zasłużyłaby na oddzielne, warte wyjazdu do Bielska, pokazy.
Przygotowania organizacyjne, polegające przede wszystkim na skłonieniu wybranych artystów do wzięcia udziału w pierwszej edycji kompletnie nieznanego (bo skąd) festiwalu, zajęły blisko trzy lata. Okazało się, że autorytet organizatorów i ich dokonania na polu animacji kultury (Galeria BWA i Galeria B&B w Bielsku-Białej) to kluczowy argument w rozmowie z tak znanymi artystami jak Hosoe czy Olaf.
Program festiwalu trudno sprowadzić do wspólnego mianownika. Zgodnie z aktualną tendencją, FotoArtFestiwal nie miał jednego tematu - był raczej prezentacją różnych nurtów, technik i tematów. Jedno, co odróżnia wyraźne ten festiwal od wielu innych, to absolutny brak twórców młodych i nie utytułowanych. Autorzy wszystkich wystaw mają na koncie liczne prezentacje indywidualne poza krajami pochodzenia, niektórzy wydają regularnie własne albumy lub są po prostu znani i cenieni. Oczywiście było tu kilka wyjątków o czym za chwilę.
Skoro jedynym kluczem był gust organizatorów należało spodziewać się interesującej mieszanki. Z jednym zastrzeżeniem - wystawy miały reprezentować poziom wysoki lub bardzo wysoki. Wyraźne niespełnienie tego kryterium można zarzucić dwóm wystawom: Bevisa Fusha i Ali Borovali. Do mniej interesujących trzeba zaliczyć też prezentację dokonań Okręgu Górskiego ZPAF, która zupełnie nie pasowała do charakteru festiwalu. Jednak kto był w Bielsku między 10 czerwca a 3 lipca przyznać musi, że wystawy niewarte uwagi były wyjątkami. Cała reszta niezależnie od prywatnych gustów i upodobań po prostu wymagała zobaczenia.
Do najjaśniejszych punktów festiwalu trzeba zaliczyć doskonałe prezentacje twórczości Erwina Olafa (cztery najważniejsze cykle), Eikoh Hosoe (wybrane najlepsze prace z kilkudziesięciu lat pracy artystycznej), Mario Giacomellego, Joachima Ladefogeda (wielokrotny laureat World Press Photo), Stefana Bremera (przejmujące wielkoformatowe prace fińskiego artysty) oraz Larsa Tunbjorka (zabawny i świetnie wykonany dokument socjologiczny). O wszystkich tych wystawach pisaliśmy na łamach Fotopolis.
Inni autorzy, których nie wypada nie wymienić, to Shadi Ghadirian (dająca do myślenia prezentacja życia codziennego kobiet, charakterystyczna nie tylko dla krajów muzułmańskich), Obie Oberholzer (wysmakowane, barwne obrazki z życia Afryki), Peter Korniss i Inge Morath (portret miejsc i ludzi związanych z krajami Europy centralnej), Tadeusz Wański (mniej znany klasyk polskiej fotografii w najlepszym wydaniu), Pilar Albajar i Antonio Altarriba (ciekawe wykorzystanie narzędzi elektronicznych na potrzeby fotografii artystycznej). Jak wspomnieliśmy wcześniej, w ten sposób można wymienić niemal wszystkich autorów pokazujących swoje prace w Bielsku.
Jeśli chodzi o poziom organizacyjny festiwalu, to w związku ze wszystkim co powiedziano powyżej, nie wypada za bardzo krytykować. Niemniej, jeśli dojdzie do kolejnej edycji to polecamy organizatorom, by poświęcili więcej czasu na dwie rzeczy: selekcję prac w ramach poszczególnych wystaw oraz właściwą ekspozycję. Niektóre wystawy były po prostu przeładowane, a niektóre zyskałyby gdyby odpuścić wieszanie jak największej liczby zdjęć. Na przykład monumentalny pokaz Eberharda Gramesa, choć cenny dla każdego miłośnika dobrej fotografii, był trudnym w odbiorze miszmaszem, łączącym prace stare nowymi, barwne z czarno-białymi, przyrodnicze z socjologicznymi. Takich przypadków było więcej.
Drugi problem, po części związany z przeładowaniem wystaw, to kiepskie warunki ekspozycyjne. Wystawy Kornissa i Morath były ściśnięte na tak małej powierzchni (a każda składała się z kilkudziesięciu prac!), że... aż szkoda. Inny przykład to pokazywanie kilku autorów w jednym pomieszczeniu. Prace Erwina Olafa nie powinny wisieć obok Hosoe, a chodząc od jednej do drugiej ekspozycji na piętrze Bielskiego Centrum Kultury można było pogubić w tym, gdzie zaczyna się jedna a kończy kolejna. Mówiąc krótko, Bielsko-Biała nie ma wystarczającej powierzchni ekspozycyjnej do organizacji przedsięwzięć na taką skalę.
Jednakże, mimo tych zastrzeżeń, wynikających w dużej mierze z takich a nie innych warunków, po raz kolejny musimy podkreślić, że za obcowanie ze sztuką na tak wysokim poziomie można zapłacić każdą cenę. Festiwal był więc wielkim sukcesem artystycznym i zupełnie wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym w skali ogólnopolskiej. Organizatorom serdecznie gratulujemy i życzymy by kolejna edycja była przynajmniej tak samo ciekawa. A drobne - szczególnie jak na pierwszą edycję - potknięcia organizacyjne musimy wybaczyć, licząc, że w przyszłym roku się nie powtórzą.
Oryginalny tekst zapowiadający imprezę.
Foto Art Festival 2005 organizowany w Bielsku-Białej to blisko 30 wystaw wybitnych fotografików ze świata prezentowanych po raz pierwszy w Polsce, otwarty konkurs, aukcja fotografii, pokaz diapozytywów, odczyty, praktyczne warsztaty,a także wystawa amatorów fotografii. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym programem festiwalu.
Festiwal odbywać się będzie w Bielsku-Białej od 10 czerwca do 3 lipca 2005 roku. Honorowy patronat nad Festiwalem objął Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.
Foto Art Festival ma być imprezą cykliczną, organizowaną co roku w czerwcu.
Głównymi założeniami Festiwalu są: promocja wybitnych twórców światowej fotografii w Polsce, szersze zapoznanie polskiego odbiorcy z historią fotografii na świecie, promocja polskiej fotografii w świecie, jej historii i dorobku, a także propagowanie fotografii jako sztuki i wymiana doświadczeń światowych środowisk fotograficznych.
Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Centrum Fotografii w Bielsku-Białej oraz Gmina Bielsko-Biała. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Andrzej Baturo, dyrektorem programowym Inez Baturo. Oboje są pomysłodawcami festiwalu, na co dzień fotografikami prowadzącymi w Bielsku-Białej Galerię Fotografii "B&B". Zaprosili na festiwal ponad 20 znakomitych artystów z całego świata, gdzie każdy przyjedzie z własną, niepokazywaną dotąd w Polsce wystawą. I właśnie to będzie jednym z wyróżników bielskiego Foto Art Festiwalu, który po wydarzeniach fotograficznych w Krakowie, Warszawie i Łodzi, proponuje kolejne emocje dla miłośników sztuki fotograficznej. Emocje wynikające nie tylko z oglądania wystaw, ale także wynoszone z osobistych spotkań z artystami, z których prawie wszyscy pojawią się w Bielsku-Białej oraz z kontaktu z luminarzami polskiego i światowego życia fotograficznego - z wykładem przyjedzie m.in. Marta Daho, reprezentująca jedną z największych agencji fotograficznych świata, agencję Magnum, warsztaty poprowadzi m.in. Krzysztof Gierałtowski i Ryszard Karczmarski.
Wystawy główne
Pilar Albajar i Antonio Altarriba - Lęki; Manufaktury
(Hiszpania)
Gunars Binde - Fotografia (Łotwa)
Ali Borovali - Szukając wyjścia (Turcja)
Stefan Bremer - Kobieta i mężczyzna (Finlandia)
Roland Castro - Fotografia (Belgia)
Robert Diament / Moskiewski Dom Fotografii - Fotografia (Rosja)
Bevis Fusha - Pielgrzymka do Shna do (Albania)
Shadi Ghadirian - Codzienność; Quajar (Iran)
Mario Giacomelli (Włochy)
Eberhard Grames - Fotografie (Niemcy)
Eikoh Hosoe - O Eikohu Hosoe (Japonia)
Peter Korniss - Transylwania(Węgry)
Joachim Ladefoged - Albańczycy (Dania)
Peter Marshall - Przemysłowe dziedzictwo Londynu (Wielka Brytania)
Boris Mikhajlov - Manifesta (Ukraina)
Inge Morath - Dunaj (Austria)
Obie Oberholzer - Fotografia (RPA)
Erwin Olaf - Królewska krew; Czarni; Wagner;Separacja(Holandia)
Sarah Saudek - Fotografia (Czechy)
Malick Sidibe - Fotografia (Mali)
Vasil Stanko - Fotografia (Słowacja)
Antanas Sutkus - Fotografia(Litwa)
Lars Tunbjörk - Office (Szwecja)
Ami Vitale (USA)
Tadeusz Wański - Fotografia (Polska)
Obraz nieoficjalny - polska fotografia społeczna z lat 1970 i 80
Wystawy towarzyszące
Bez Granic - wystawa pokonkursowa.
Foto Open - zbiorowa wystawa otwarta. Tematyka prac dowolna.
Okręg Górski Związku Polskich Artystów Fotografików - wystawa członków
Okręgu.
Wystawy na festiwalu prezentowane będą w Galerii Bielskiej BWA, Galerii Fotografii "B&B", Bielskim Centrum Kultury oraz kilkunastu innych galeriach i salach wystawowych w Bielsku-Białej.
PROGRAM FOTO ART FESTIVAL
10 czerwiec - 3 lipca 2005
W dniach: 11, 12, 18, 19, 25, 26 czerwca od godziny 21.00 na Placu Chrobrego odbywać się będzie Dias Show.
11 czerwca (sobota)
od godz. 11.00 (Dom Kultury Włókniarzy, ul. 1 Maja 12) - Portfolio Review.
10.06.2005. (piątek)
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11
13.00 - promocja "Historii fotografii światowej" Naomi Rosenblum (Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11)
14.00 - konferencja prasowa z udziałem wszystkich autorów lub ich reprezentantów (Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11).
18.00 - uroczyste otwarcie Festiwalu - Bielskie Centrum Kultury, ul. Słowackiego 27:
- wręczenie nagród w konkursie "Bez Granic"
- prezentacje nagrodzonych prac i autorów
- prezentacja autorów wystaw głównych
20.00 - bankiet dla zaproszonych gości
Spotkania i prezentacje:
11.06.2005. (sobota)
BCK, ul. Słowackiego 27
10.00 - Leonid Diament / Moskiewski Dom Fotografii - spotkanie i wykład o Robercie Diamencie
11.00 - Roland Castro (Belgia) - spotkanie
12.00 - Gunars Binde (Łotwa) - spotkanie i prezentacja na video VHS
13.00 - Sarah Saudek (Czechy) - spotkanie
14.00 - Pilar Albajar i Antonio Altarriba (Hiszpania) - spotkanie oraz prezentacja na DVD, Antonio Altarriba - wykład o relacji między tekstem i obrazem
15.30 - Eberhard Grames (Niemcy) - spotkanie
16.30 - Shadi Ghadirian (Iran) - spotkanie
17.30 - Marta Daho / Magnum (Francja) - wykład
18.30 - Boris Mikhajlov (Ukraina) - spotkanie
19.30 - Erwin Olaf (Holandia) - spotkanie i prezentacja DVD i CD
20.30 - Marco Bischof (Szwajcaria) - wykład na temat Wernera Bischofa
12.06.2005. (niedziela)
Bielskie Centrum Kultury, ul. Słowackiego 27
9.30 - Ali Borovali (Turcja) - spotkanie
10.30 - Vasil Stanko (Słowacja) - spotkanie
11.30 - Antanas Sutkus - spotkanie
12.30 - Obie Oberholzer (RPA) - spotkanie i prezentacja
13.30 - Ami Vitale (USA) - spotkanie i prezentacja
14.30 - Malick Sidibe (Mali) - spotkanie
15.30 - Peter Marshall (WB) - spotkanie i dwa wykłady (Londyńscy przyjaciele; Ray Moore and Ray-Jones)
17.00 - Bevis Fusha (Albania) - spotkanie i prezentacja
18.00 - Lars Tunbjörk i Greger Ulf Nillsen (Szwecja) - spotkanie
19.00 - Stefan Bremer (Finlandia) - spotkanie
20.00 - Eikoh Hosoe (Japonia) - Eikoh Hosoe o Eikohu Hosoe - spotkanie i prezentacja
W dniach 11 i 12 czerwca, autorzy wystaw przez większość czasu będą spotykali się z publicznością w salach, gdzie wystawione będą ich fotografie.
18.06.2005 (sobota)
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11
15.00 - Krzysztof Jurecki / Muzeum Sztuki w Łodzi (Polska) - "Fotografia w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi"
16.00 - Austriackie Forum Kultury (Austria) - spotkanie i wykład o fotografii Inge Morath
24.06.2005 (piątek)
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11
17.00 - Kazimierz Gajewski / OG ZPAF (Polska) - spotkanie i wykład o fotografii Tadeusza Wańskiego
18.00 - Zbigniew Podsiadło / Prezes OG ZPAF (Polska) - spotkanie
25.06.2005 (sobota)
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11
17.00 - Adam Fleks / GTF - "Działalność Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego" prezentacja
17.30 - Sławomir Fiebig / GTF - diaporama
26.06.2005 (niedziela)
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11
17.00 - Lucyna Król / Muzeum Historii Fotografii w Krakowie - wykład o zbiorach fotografii w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.
18.00 - Adam Sobota / Muzeum Narodowe we Wrocławiu (Polska) - wykład o zbiorach fotografii w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Warsztaty:
25-26.06.2005 (sobota - niedziela) - Black Colour Studio, ul. Powstańców Śląskich 6
od godz. 12.00 - warsztaty z techniki i sztuki robienia zdjęć portretowych, prowadzi Krzysztof Gierałtowski (Polska)
26-27.06.2005 (niedziela, poniedziałek) - Galeria Fotografii B&B, ul. 1 Maja 12
od godz. 12.00 - warsztaty z techniki i sztuki robienia zdjęć kamerą otworkową, prowadzi Ryszard Karczmarski (Polska)
2-3.07.2005 (sobota, niedziela) - Black Colour Studio, ul. Powstańców Śląskich 6
od godz. 12.00 - warsztaty z techniki gumy dwuchromianowej, prowadzi Wiesław Turno (Polska)
Więcej informacji dostępnych na stronie festiwalu.
{GAL|26002