Wildlife Photographer of The Year 2004 - konkurs rozstrzygnięty

Autor: Marta Majewska

22 Październik 2004
Artykuł na: 6-9 minut
Już jutro w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie rozpocznie się wystawa fotografii laureatów prestiżowego konkursu Wildlife Photographer of The Year 2004, których właśnie poznaliśmy. Wśród zwycięzców znalazł się także młody, polski fotograf. Prezentujemy wybrane prace i wyniki konkursu.

Do zdobycia nagrody w konkursie Wildlife Photographer of the Year aspiruje większość fotografów przyrody. Zdobywają je zarówno zawodowcy i amatorzy: dobry obraz nie musi wymagać uzbrojenia w najlepszy sprzęt i wojaży po całym świecie - wystarczy wizja, znajomość przyrody i radość z obcowania z naturą. Tegoroczne wyniki ogłoszone zostały uroczyście 21 października. Spośród 18 500 prac z ponad 50 krajów, jurorzy wyróżnili i nagrodzili najlepsze fotografie dzikiej przyrody. W gronie laureatów znalazł się także młody, polski fotograf Jerzy Grzesiak, który otrzymał wyróżnienie w kategorii wiekowej 15-17 lat. Już 23 października rozpoczyna się inauguracyjna wystawa w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, która później odwiedzi galerie kilkudziesięciu krajów, w tym kilka miast Polski. Szacuje się, że nagrodzone fotografie obejrzy ponad milion ludzi z całego świata.

Organizatorzy konkursu: londyńskie Natural History Museum oraz BBC Wildlife Magazine pragną podnieść status fotografii dzikiej przyrody do rangi głównych nurtów współczesnej sztuki oraz inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody. Konkurs odbywa się rokrocznie od 1964 roku i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody.

Prezentujemy wyniki konkursu Wildlife Photographer of The Year 2004:

  • Nagroda im. Erica Hoskinga: Kobe Van Looveren, Belgia (portfolio sześciu zdjęć)
  • Nagroda im. Geralda Durrella dla zagrożonej dzikiej przyrody: Klaus Nigge, Niemcy, "Curious bison"
  • Nagroda za innowacyjność: Pete Atkinson, Wielka Brytania "Grey reef shark"
  • Zwierzęta w swoim środowisku: Howie Garber, USA "Yacare caiman in sunlight"
  • Zachowanie zwierząt: Ptaki: Jan Vermeer, Holandia "Great reed warbler singing"
  • Zachowanie zwierząt: Ssaki: Anup Shah, Wielka Brytania "Golden jackal chasing a lesser flamingo"
  • Zachowanie zwierząt: Inne zwierzęta: Christian Ziegler, Niemcy "Cat-eyed snake eating red-eyed treefrog spawn"
  • Świat Podwodny: Doug Perrine, USA "Bronze whalers charging a baitball"
  • Portrety zwierząt: David Macri, USA "Great egret displaying"
  • Podziwiając świat roślin: Bernard Castelein, Belgia "Beech wood with wild garlic and bluebells"
  • Od zmierzchu do świtu: Peter Lilja, Szwwecja: "Zebra at dusk"
  • Kompozycja i Forma: Larry Michael, USA "Wind-blown sugar maple"
  • Krajobrazy dzikiej przyrody: Régis Cavignaux, Francja "Icelandic cliffs"
  • Kategoria wiekowa 15-17 lat: Gabby Salazar, USA "Green anole"
  • Kategoria wiekowa 11-14 lat: Fergus Gill of Wolfhill, Perthshire "Northern lights, Scotland"Kategoria wiekowa poniżej 10 lat: Ville Ritonen of Finland "Curious jay"

Jurorzy byli w pełni zgodni w przyznając fotografii Doug Perrine za fotografię Bronze whalers charging a baitball, główną nagrodę. Jak podkreśla członkini jury, Roz Kidman Cox, ta fotografia to prawdziwy "spektakl światła i ruchu a jednocześnie ciekawy kontrast uchwycony na jednej klatce filmu. Dramaturgię podkreślają wirujące masy oszalałych ryb i potęga rekinów w pozach niczym z baletu. Wszystko to tworzy piękne dynamiczne ujęcie ruchu, podkreślone przez kontrast światła i cienia oraz srebra i błękitu..." Zdjęcie zostało zrobione aparatem Canon EOS D60 (obiektyw Sigma 14mm f2.8, 1/800 sek., f5.6, cyfrowe ISO 200, lampa Canon 550EX ).

Nagroda Główna Konkursu i I nagroda kategorii "Świat Podwodny", copyright Doug Perrine, USA "Bronze whalers charging a baitball"

Autor tej niesamowitej fotografii i jednocześnie Fotograf Roku 2004 - Doug Perrine zajmuje się obecnie przygotowaniem filmu dokumentalnego o rekinach na Hawajach. Jest uważany za jednego z najważniejszych fotografików specjalizujących się w morskiej przyrodzie. Jest autorem siedmiu książek o tematyce morskiej, zaś jego fotografie były publikowane dosłownie w setkach wydawnictw. Współpracował także z National Geographic Society, Discovery Channel i Disney'em.

Należy podkreślić, że w konkursie wyróżniono także fotografię polskiego autora, Jerzego Grzesiaka, który fotografię zatytułowaną Goosander nadesłał do kategorii wiekowej 15-17. Nagrodzone zdjęcie zostało zrobione z łodzi na jeziorze w Borach Tucholskich aparatem Canon EOS D60 (obiektyw 100-400mm, 1/500 sek., f6.7, cyfrowe ISO 100). Młodemu twórcy należą się wielkie gratulacje, tym bardziej, że poza jego sukcesem jedynym rodzimym akcentem jest polski żubr na nagrodzonym zdjęciu Klaua Nigge.

Wyróżnienie w kategorii wiekowej 15-17 lat, copyright: Jerzy Grzesiak, Polska, "Goosander"

Wystawa fotografii nagrodzonych w konkursie Wildlife Photographer of The Year 2004 zawita do Polski na początku przyszłego roku. Tymczasem warto wybrać się na ekspozycję zdjęć wyróżnionych w poprzedniej edycji konkursu. Można je oglądać do 6 listopada w Bytomiu, a następnie w Kielcach (1 listopada - 5 grudnia) i Warszawie (8-31 grudnia).

Czytaj także

Fotografia Dzikiej Przyrody 2003 na wystawie w Polsce czytaj...

Rozstrzygnięcie konkursu Wildlife Photographer of The Year 2003 czytaj...

{GAL|26020
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj