Premiera projektu "Sztuka celi" Tomka Goli

Autor: Marcin Grabowiecki

17 Marzec 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Tomek Gola zaprasza na premierę niezwykłego projektu poświęconego twórczości więziennej, która odbędzie się 10 kwietnia w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów w godz. 14:00-16:00. Wystawa otwarta jest dla wszystkich chętnych, jednak aby na nią wejść należy dopisać się jak najszybciej do listy gości wysyłając maila na adres: info@sztuka-celi.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Powstają o tym filmy, pisze się artykuły, jest pełno fotoreportaży - w żadnym z nich Tomek Gola nie znalazł odpowiedzi na od lat nurtujące go pytanie: jak ludzie w sytuacji całkowitego ograniczenia wolności radzą sobie z ciężarem monotonii?

Jako punkt odniesienia obrał więzienną twórczość - pozytywny aspekt odrzuconego społecznie środowiska.

W ciągu pierwszego roku udało mu się odwiedzić kilka zakładów karnych. Z zebranym materiałem pojechał do Dyrekcji Generalnej Służby Więziennej, by pokazać im zdjęcia. Pomysł chwycił. Postanowili objąć projekt patronatem honorowym - wszystkie kraty wszystkich więzień w Polsce stanęły przede nim otworem.

Rok później na ukończenie projektu otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W grudniu 2013 był w ostatnim więzieniu - wcześniej było ich 36 - niewiele ludzi w Polsce odwiedziło tyle jednostek. Spotkał się, przeprowadził wywiady i sportretował 107 osadzonych.

Nigdy nie pytał, za co siedzą - nie szukał sensacji.

Niektórzy więźniowie obarczyli go całym ciężarem ich życia, niektórzy nic nie powiedzieli.

Z wszystkich wypowiedzi wynurzył się obraz życia za kratkami, który mu dał odpowiedź. Czy jest to obraz prawdziwy, czy to tylko fikcja stworzona przez osadzonych z ich potrzeby akceptacji przez świat zewnętrzny, z którego on przychodził? 

Projekt obnażył jeszcze jedną kwestię. Uwieczniona w ramach projektu twórczość niepostrzeżenie zanika.

10 kwietnia odbędzie się premiera projektu, aby oddać klimat udało się przekonać Dyrekcję Główną Służby Więziennej, by przeprowadzić prezentację w więzieniu. Miejscem premiery będzie Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów.

To nawet nie jest wystawa, raczej happening - wstęp mają wszyscy, ale ze względu na specyfikę miejsca trzeba zapisać się na listę gości wysyłając maila na: info@sztuka-celi.pl.

Wystawa będzie trwała zaledwie 2 godziny. Po tym zostanie rozebrana, przewieziona do innego więzienia w innym mieście, by tam na chwilę otworzyć kraty dla świata zewnętrznego.

Pojedyncze zdjęcia projektu będą publikowane w mediach, by popularyzować projekt, ale całość zawsze będzie można obejrzeć tylko na żywo - w więzieniach. Zdaniem autora "Sztuka Celi" ma siłę przede wszystkim we własnym środowisku.

Tomek Gola (1978) - po ukończeniu studiów handlowych wyjechał do Meksyku, by poznać życie z drugiej strony. Po powrocie zaangażował się w fotografię freeskiingu i podróżniczą. To zaowocowało publikacjami w National Geographic Traveler, FOTO, Dużym Formacie i w licznych magazynach sportowych na całym świecie. W ostatnich latach jego zainteresowania ewoluowały w stronę fotografii dokumentalnej i kreacyjnej. Student czeskiego Instytutu Twórczej Fotorgafii w Opawie. Twórca i organizator ogólnopolskiego konkursu na cykl fotograficzny PUOT EXPO. Producent pasków do aparatów fotograficznych ideapix.

www.gola.pro

Sztuka celi - premiera
Termin: 10.04.2014, godz. 14:00-16:00

Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj