Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
W sobotę, 17 stycznia w warszawskim Muzeum Etnograficznym odbyła się pierwsza "Slajdowa Sobota Podróżników". Na dużym ekranie wyświetlane były slajdy z buriackich szlaków, podniebnej krainy Himalajów, starożytnych ruin i tradycyjnych wiosek Syrii oraz błękitnych lagun Madagaskaru.
W sobotę, 17 stycznia w warszawskim Muzeum Etnograficznym odbyła się pierwsza Slajdowa Sobota Podróżników. Na dużym ekranie wyświetlane były slajdy z buriackich szlaków, podniebnej krainy Himalajów, starożytnych ruin i tradycyjnych wiosek Syrii, błękitnych lagun Madagaskaru.
Slajdowa sobota rozpoczęła się pokazem dla dzieci. Już trzy- i czterolatkowie wraz z rodzicami dowiadywali się o fotografowaniu zwierząt i o bananowej szkole. Kolejne, dłuższe pokazy zgromadziły starszą publiczność, która zapełniła salę kinową Muzeum Etnograficznego. Na każdym z pokazów było około 100 osób. Katarzyna Mazurkiewicz z Terra Incognita pozytywnie ocenia frekwencje zważywszy na to, że była to pierwsza Slajdowa Sobota oraz w tym dniu była transmisja skoków z Zakopanego - dodaje.
Autorzy pokazów nie tylko prezentowali swoje fotografie, ale także z zaangażowaniem opowiadali o miejscach i ludziach, które nadały charakteru ich podróżom. Po pokazach do autorów podchodziło od kilku do kilkunastu osób, a najbardziej dociekliwe były te, które niebawem wybierają się do prezentowanego kraju. Rozmowa z podróżnikiem to doskonałe źródło informacji, których nie można znaleźć w przewodnikach: ludzie Ci spędzali od kilku miesięcy do roku w nietypowych warunkach, mieszkając często u gościnnych mieszkańców.
Katarzyna Mazurkiewicz z Terra Incognita zapytana o to w jaki sposób zgromadzili grupę ciekawych podróżników z dobrymi fotografiami, opowiadała: Anię Olej-Kobus poznaliśmy podczas wyprawy do Turkmenistanu, Julię Witczuk i Staszka Pagacza na jednym z corocznych spotkań globotroterów (OSOTT), Zbyszka Borysa za pośrednictwem Muzeum Azji i Pacyfiku. W sezonie slajdowym (od jesieni do wiosny) chodzimy na wiele różnych pokazów slajdów aby znaleźć ciekawe prezentacje, jeździmy na różne spotkania podróżników i festiwale. Ważne są nie tylko dobre zdjęcia i ciekawa podróż ale interesujący komentarz i osobowość autora również składają się na wrażenie jakie będzie miał widz po pokazie slajdów.
Spotkania odbywają się w sali Muzeum Etnograficznego w Warszawie przy ulicy Kredytowej 1. Organizatorem Slajdowych Sobót jest Terra Incognita, natomiast magazyn Fotopolis.pl objął przedsięwzięcie patronatem medialnym.
Kolejne Slajdowe Soboty:
Czytaj także:
Program Slajdowej Soboty Podróżników 17.01.2004 czytaj...