Podróżnicza sobota

Autor: Marta Majewska

19 Styczeń 2004
Artykuł na: 4-5 minut

W sobotę, 17 stycznia w warszawskim Muzeum Etnograficznym odbyła się pierwsza "Slajdowa Sobota Podróżników". Na dużym ekranie wyświetlane były slajdy z buriackich szlaków, podniebnej krainy Himalajów, starożytnych ruin i tradycyjnych wiosek Syrii oraz błękitnych lagun Madagaskaru.

W sobotę, 17 stycznia w warszawskim Muzeum Etnograficznym odbyła się pierwsza Slajdowa Sobota Podróżników. Na dużym ekranie wyświetlane były slajdy z buriackich szlaków, podniebnej krainy Himalajów, starożytnych ruin i tradycyjnych wiosek Syrii, błękitnych lagun Madagaskaru.

Slajdowa sobota rozpoczęła się pokazem dla dzieci. Już trzy- i czterolatkowie wraz z rodzicami dowiadywali się o fotografowaniu zwierząt i o bananowej szkole. Kolejne, dłuższe pokazy zgromadziły starszą publiczność, która zapełniła salę kinową Muzeum Etnograficznego. Na każdym z pokazów było około 100 osób. Katarzyna Mazurkiewicz z Terra Incognita pozytywnie ocenia frekwencje zważywszy na to, że była to pierwsza Slajdowa Sobota oraz w tym dniu była transmisja skoków z Zakopanego - dodaje.



Autorzy pokazów nie tylko prezentowali swoje fotografie, ale także z zaangażowaniem opowiadali o miejscach i ludziach, które nadały charakteru ich podróżom. Po pokazach do autorów podchodziło od kilku do kilkunastu osób, a najbardziej dociekliwe były te, które niebawem wybierają się do prezentowanego kraju. Rozmowa z podróżnikiem to doskonałe źródło informacji, których nie można znaleźć w przewodnikach: ludzie Ci spędzali od kilku miesięcy do roku w nietypowych warunkach, mieszkając często u gościnnych mieszkańców.

pokaz Zbigniewa Borysa "Syria i jej młodszy brat Liban"


Katarzyna Mazurkiewicz z Terra Incognita zapytana o to w jaki sposób zgromadzili grupę ciekawych podróżników z dobrymi fotografiami, opowiadała: Anię Olej-Kobus poznaliśmy podczas wyprawy do Turkmenistanu, Julię Witczuk i Staszka Pagacza na jednym z corocznych spotkań globotroterów (OSOTT), Zbyszka Borysa za pośrednictwem Muzeum Azji i Pacyfiku. W sezonie slajdowym (od jesieni do wiosny) chodzimy na wiele różnych pokazów slajdów aby znaleźć ciekawe prezentacje, jeździmy na różne spotkania podróżników i festiwale. Ważne są nie tylko dobre zdjęcia i ciekawa podróż ale interesujący komentarz i osobowość autora również składają się na wrażenie jakie będzie miał widz po pokazie slajdów.

Spotkania odbywają się w sali Muzeum Etnograficznego w Warszawie przy ulicy Kredytowej 1. Organizatorem Slajdowych Sobót jest Terra Incognita, natomiast magazyn Fotopolis.pl objął przedsięwzięcie patronatem medialnym.

Kolejne Slajdowe Soboty:

  • 21 lutego 2004, w programie między innymi: Antarktyka, Ałtaj, Indie,
  • 20 marca 2004 w programie między innymi: podwodny świat, Kilimandżaro, Senegal, Tybet,
  • 24 kwietnia 2004 w programie między innymi: Himalaje, Islandia, Ameryka Południowa, Mongolia.



Czytaj także:
Program Slajdowej Soboty Podróżników 17.01.2004 czytaj...

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
„IFF wciąż się rozwija, a już w przyszłym roku będzie obchodzić 10-lecie. Dlatego szukamy osoby, która pozostając wierna misji IFF, z odwagą i własną wizją programową wprowadzi IFF w...
4
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę „niezapomniane” debiutującego w Polsce francuskiego artysty sztuk wizualnych Gaela Bonnefon. Wernisaż 8 lutego o 19.00.
8
Mniej marnowania, więcej fotografowania. Rusza „Waste not, snap a lot”
Mniej marnowania, więcej fotografowania. Rusza „Waste not, snap a lot”
Weź udział w konkursie „Waste not, snap a lot”, który ma promować zrównoważone podejście do konsumpcji. Do wygrania aparat i drukarka Instax Wide oraz roczny plan Adobe dla fotografów.
6