Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Jeżeli jesteś osobą, która łączy w sobie miłość do gór i pasję do fotografii, to najnowsza książka Karola Nienartowicza powinna trafić w Twoje gusta. Opowiada w niej o filozofii fotografowania i nakreśla etos fotografa górskiego: „tego, kto nie tylko fotografuje góry, ale też w nich nocuje i spędza wiele dni, a czasem tygodni”.
Karol Nienartowicz fotografuje góry od 2003 roku. Po analogowych początkach w 2005 roku zainteresował się fotografią cyfrową, dzięki której tak naprawdę odkrył fotografowanie gór. Od tego momentu łączy pasję do fotografowania z pasją do podróży trekkingowych po górach na całym świecie – w ciągu siedmiu lat odwiedził z aparatem prawie 35 krajów na czterech kontynentach.
Z połączenia tych dwóch pasji powstała książka Górskie wyprawy fotograficzne, która ma formę luźnego poradnika. Nie zawiera wyłącznie suchej wiedzy, ale całe mnóstwo barwnych historii stanowiących punkt wyjścia do bardziej uniwersalnych opowieści o fotografii. Nie jest to więc typowy podręcznik, choć i takie rozdziały również się w niej znajdują i stanowią ważny element całości.
– To idealna pozycja dla każdego miłośnika gór i fotografii. Uwierzcie, że nie będziecie zawiedzeni i nie pozostaniecie z uczuciem niedosytu – zaznacza Nienartowicz. – „Górskie wyprawy fotograficzne” mają formę luźnego poradnika. Są połączeniem książki autorskiej i podręcznika fotografii. Na podstawie własnych doświadczeń i barwnych, czasem zabawnych historii opowiadam o wszystkich ważnych sprawach, które, moim zdaniem, powinien wiedzieć każdy kto fotografuje lub chce fotografować w górach. Są więc tutaj rozdziały o organizacji fotograficznej wyprawy górskiej – zarówno krótkiego pleneru jak i wielotygodniowego tripu, cały rozdział o sprzęcie fotograficznym i filtrach oraz porady kompozycyjne i tematyczne, panoramy, długie czasy i inne (ten rozdział liczy aż 80 stron!). Ponadto znajdziecie tam mrowie rad dotyczących biwaków w czasie plenerów fotograficznych, ostrzeżenia jak unikać niebezpieczeństw i zagrożeń podczas pracy w terenie, oraz dwa rozdziały o postprodukcji, archiwizacji materiału, promocji własnej twórczości i budowie swojej marki. Nie jest to książka o organizacji zwykłych wyjazdów w góry, bo tych jest na rynku całe mnóstwo. Książka „Górskie wyprawy fotograficzne” kładzie nacisk na fotografowanie jako główny cel wyjścia w góry i podkreśla sprawy, które są istotne dla fotografa-wędrowca, a nie dla zwykłego turysty.
Książka Górskie wyprawy fotograficzne liczy ponad 300 stron i zawiera 150 zdjęć. Publikacja jest już dostępna w sprzedaży w cenie 59 zł. Po więcej informacji odsyłamy na stronę www.karolnienartowicz.com.
Karol Nienartowicz – podróżuje i fotografuje w górach od 2003 roku. Odwiedził z aparatem prawie 35 krajów na czterech kontynentach. Fotografował między innymi w Górach Skandynawskich w Norwegii, Szwecji i Finlandii, Alpach we Francji, Szwajcarii, Włoszech, Słowenii, Niemczech, Karpatach Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii, Górach Przeklętych w Albanii i Czarnogórze, w górach Macedonii, Bośni, a także w szkockich Grampianach. Największym sentymentem darzy jednak Karkonosze, w których się wychował i mieszkał przez 28 lat.
Od 2013 roku jest licencjonowanym przewodnikiem sudeckim. Jeździ też autostopem i organizuje fotograficzne wyprawy górskie i wysokogórskie. Prowadzi spotkania autorskie oraz liczne warsztaty fotograficzne. Ma w dorobku kilka wystaw, publikacje we wszystkich liczących się mediach opiniotwórczych w Polsce, periodykach górskich i podróżniczych, wygrane i wyróżnienia w konkursach krajowych i zagranicznych.