Branża
Ikoniczne zdjęcie ma innego autora? Dochodzenie AP w obronie fotografa
7 mm grubości, stała przysłona f/2.7 i ogniskowa 35 mm, optyka o ponadprzeciętnej jakości obrazu oraz kompatybilność z większością systemów - to tylko niektóre cechy obiektywu ExperimentalOptics 35 mm f/2.7 pancake.
ExperimentalOptics to niewielki startup z Berlina, który nie jest związany z żadną większą firmą. Tworzą go jedynie pasjonaci i entuzjaści fotografii, którzy „dostarczają klientom to, co obiecują“. Po raz pierwszy o tym producencie mogliście usłyszeć w 2016 roku, kiedy to zaprezentował model 50 mm f/0.75, czyli najjaśniejszy pełnoklatkowy standard. Teraz ExperimentalOptics powraca z kolejną wyjątkową konstrukcją. Obiektyw 35 mm f/2.7 to najmniejszy i zarazem najjaśniejszy pełnoklatkowy obiektywy typu pancake na świecie.
- To nie jest tani, zabawkowy obiektyw o niskiej jakości! Jest to jasne szkło zapewniające najwyższą kreatywność w zakresie szybkości, selektywnej ostrości i bokeh. A wszystko to w dyskretnej i bezkompromisowo zwartej konstrukcji, która nigdy nie przeszkadza w ekspresji twórczej. Spędziliśmy ponad dwa lata na opracowaniu i przetestowaniu tego obiektywu, a teraz jest już gotowy - zaznacza producent.
ExperimentalOptics 35 mm f/2.7 pancake to obiektyw niewiele większy od dekielka aparatu. Stałka została w pełni wykonana z metalu oraz szkła i jest cienka na zaledwie 7 mm i waży jedynie 40 g, co - jak zapewnia producent - czyni ją najbardziej kompaktową konstrukcją typu pancake na świece. W jej wnętrzu znajdziemy podstawowy układ optyczny (producent nie podał dokładnych szczegółów), który ma być gwarantem odpowiedniej kolorystyki oraz ostrych i kontrastowych zdjęć w całej rozpiętości kadru, a także stałą przysłonę f/2.7, która ma dostarczyć plastycznych rozmyć oraz wyraźnego odseparowania fotografowanego obiektu od tła - zwłaszcza z minimalnej odległości ostrzenia, która wynosi 30 cm.
Zaprezentowany obiektyw to pełnoklatkowa konstrukcja o ogniskowej 35 mm, dzięki czemu ma okazać się świetną propozycją do streeta, dokumentu czy podróży. Jednak producent nie zapomniał także o innych systemach. Stałkę będziemy mogli dobrać do aparatów z matrycą APS-C, gdzie po przeliczeniu ogniskowa zapewni ekwiwalent 50 mm, a także Mikro Cztery Trzecie, co zagwarantuje 70 mm ogniskową, a więc długość, która może sprawdzić się w portrecie.
Producent wystartował z akcją w serwisie Kickstarter, którą już teraz można uznać za udaną. Zakładana kwota została przekroczona, a do końca zbiórki pieniędzy pozostało ponad 50 dni. Za ExperimentalOptics 35 mm f/2.7 pancake trzeba zapłacić 1199 dolarów, a pierwsze dostawy powinny zostać zrealizowane jeszcze w tym roku. Stałka ma być kompatybilna z większością systemów i aparatów. Jednak jak zaznacza producent, ten obiektyw będzie dostępny w mocno limitowanych partiach - jedynie 10-20 egzemplarzy na rok. Po więcej informacji odsyłamy na stronę www.kickstarter.com.