"Nowa Huta w fotografii Jerzego Aleksandra Karnasiewicza"

Autor: Marta Sinior

22 Grudzień 2005
Artykuł na: 4-5 minut
W Krowoderskiej Bibliotece Publicznej w Krakowie prezentowane są fotografie Jerzego Aleksandra Karnasiewicza ukazujące różne oblicza Nowej Huty w latach 1979-2003.

W Krowoderskiej Bibliotece Publicznej w Krakowie prezentowane są fotografie członka Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, Jerzego Aleksandra Karnasiewicza ukazujące różne oblicza Nowej Huty.

Wystawa "Nowa Huta w fotografii Jerzego Aleksandra Karnasiewicza" jest romantyczno-nostalgiczną opowieścią o Nowej Hucie i jej mieszkańcach. Temat obejmuje dwa wątki, umownie określane jako artystyczny i historyczny: uzupełniając się wzajemnie ukazują na przemian urok i piękno, często niedostrzegalne na co dzień, oraz zatrzymane w czasie wydarzenia, które zmieniły bieg historii i odmieniły naszą rzeczywistość. Zdjęcia Jerzego Aleksandra Karnasiewicza pochodzą z lat 1979 - 2003.

fot. Jerzy Aleksander Karnasiewicz

Wystawie Karnasiewicza towarzyszy album Nowa Huta. Okruchy życia i meandry historii zawierający 120 barwnych i czarno-białych fotografii, teksty: Jana Pawła II - homilie wygłoszone w Nowej Hucie w 1979 r. i 1983 r., prof. Ryszarda Terleckiego - "Pół wieku z widokiem na Nową Hutę", dr Alison Stenning - "Życie w przestrzeniach (post)socjalizmu: przypadek Nowej Huty", o. dr Niwarda St. Karszni O.Cist.- "Obecność zakonu cystersów w Nowej Hucie", mgr Małgorzaty Szymczyk-Karnasiewicz "Vademecum Nowej Huty" oraz wiersze Barbary Urbańskiej i Ryszarda Tylmana.

Szczegółowe informacje o wystawie i albumie zostały zawarte w trzech wywiadach udzielonych Gazecie Krakowskiej, które znajdują się na stronie poświęconej Nowej Hucie www.nh.pl

Jerzy Aleksander Karnasiewicz urodził się w 1958 roku w Tarnowie. Od 1959 roku mieszka w Krakowie. Fotografią zajmuje się od 30 lat. Dokumentuje wydarzenia społeczne, polityczne i kulturalne Krakowa. Jest członkiem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestniczył w wystawach m.in w ramach Krakowskiej Dekady Fotografii oraz Miesiąca Fotografii w Krakowie. Uczestniczył również na Międzynarodowych Salonach Fotograficznych. Od roku 1998 razem z żoną realizuje projekty fotograficzne: Uchwycić życie(1998-1999),Spojrzenie na morze (1999-2001), Pejzaż osobisty (2000-2004), Glinik - fabryczna dzielnica Gorlic (2005). Jest autorem albumów takich jak: Nowa Huta. Okruchy życia i meandry historii - fotografie z lat 1979-2003 oraz Pejzaż osobisty.

Ekspozycja Nowa Huta w fotografii Jerzego Aleksandra Karnasiewicza prezentowana jest do 28 lutego 2006 roku w Krowoderskiej Bibliotece Publicznej (Filia nr 34) przy ulicy Opolskiej 37 w Krakowie.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
„IFF wciąż się rozwija, a już w przyszłym roku będzie obchodzić 10-lecie. Dlatego szukamy osoby, która pozostając wierna misji IFF, z odwagą i własną wizją programową wprowadzi IFF w...
3
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę „niezapomniane” debiutującego w Polsce francuskiego artysty sztuk wizualnych Gaela Bonnefon. Wernisaż 8 lutego o 19.00.
8
Mniej marnowania, więcej fotografowania. Rusza „Waste not, snap a lot”
Mniej marnowania, więcej fotografowania. Rusza „Waste not, snap a lot”
Weź udział w konkursie „Waste not, snap a lot”, który ma promować zrównoważone podejście do konsumpcji. Do wygrania aparat i drukarka Instax Wide oraz roczny plan Adobe dla fotografów.
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)