Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Ponad 5 tysięcy tytułów książek taniej nawet o 90%, w tym mnóstwo albumów foto. Dziś rozpoczyna się zimowa wyprzedaż w księgarniach Bookoff! Prezentujemy nasze zestawienie najlepszych publikacji, których ceny nie przekraczają 50 złotych. Na liście znajdziecie m.in. Sebastião Salgado, André Kertésza i Nockolasa Muraya.
Paul Strand i Henri Cartier-Bresson wyjechali do Meksyku na początku lat 30. Każdy z nich wykonał w tym czasie serię zdjęć z podróży. W 1935 roku ścieżki fotografów skrzyżowały się w Nowym Jorku, kiedy obaj dołączyli do filmowej grupy politycznej Nykino (która później przekształciła się w Frontier Films, reprezentujący ludzi zaangażowanych w sztukę w imię akcji społecznej, a nie doktryny socializmu). Katalog wystawy zorganizowanej przez fundację Henriego Cartier-Bressona w Paryżu w 2012 roku oferuje możliwość porównania prac obu fotografów, które wykonali w Meksyku w latach 1932–1934.
Sto fotografii z Demokratycznej Republiki Konga, Indii, Pakistanu, Somalii i Sudanu. Tam gdzie była epidemia polio, tam jako reporter pojawiał się też Sebastião Salgado. Był świadkiem walki wielu sparaliżowanych chorobą dzieci, a także armii pracowników służby zdrowia i wolontariuszy, którzy mobilizowali społeczeństwo do działania przeciw tej chorobie. Chociaż często odwiedzałem większość krajów, w których polio stanowi problem, nie zauważyłem, jak straszny wpływ ma ta choroba. Nie wiedziałem też, że podjęto gigantyczny wysiłek, aby go wyeliminować: miliony ludzi dostarczają szczepionki dziesiątkom milionów dzieci. To niesamowita historia, którą chciałem opowiedzieć – mówił Salgado. Jego prace nad publikacją rozpoczęły się w 2001 roku na zaproszenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i producenta szczepionek.
Stary, ja kocham boks. Kocham wszystko, co jest z nim związane. Kocham ciosy i wszystkie fantazyjne ruchy. Lubię pot i zapach skóry. Kocham dietę, treningi, organizację każdego dnia. Kocham indywidualizm, kocham innych wojowników. Czuję zaszczyt, kiedy jestem w ich towarzystwie - czytamy w wypowiedzi Thoma Jonesa zacytowanej w albumie Boxers. To seria intymnych portretów sportowców i ich zmagań z ciężką pracą nad sobą. Żeby zrealizować ten projekt, Kurt Markus podróżował do Nowego Jorku, Dublina, Hawany i Meksyku, i towarzyszył na co dzień wielu sportowcom, których życiową pasją był właśnie boks.
André Kertész po śmierci żony szukał pocieszenia w ukochanej fotografii. Znalazł je w nowym aparacie, Polaroidzie SX70. Opanował go doskonale i wykonał nim fotografie, które miały uhonorować jego żonę i wyprowadzić Kertésza z depresji. Album Polaroids zawiera 80 zdjęć w kolorze wykonanych przez znanego dziś na całym świecie węgierskiego fotografa i dziennikarza.
W latach 1920–1965 Nickolas Muray fotografował gwiazdy amerykańskiego teatru, tańca i filmu, w tym Martę Graham, Marlene Dietrich i Marilyn Monroe, oraz inne znane postacie ze świata sztuki, takie jak Claude Monet czy Frida Kahlo. Muray był jednym z najważniejszych fotografów portretowych i reklamowych I poł. XX wieku w USA. Pracował dla takich magazynów, jak „Vanity Fair”, „Vogue” i „Time”. W 1931 roku stworzył i opublikował pierwszą okładkę czasopisma opartą na fotografii kolorowej. Album Double Exposure zawiera ponad 200 jego zdjęć, głównie wielkoformatowych, oraz teksty m.in. pióra samego fotografa.
W 2003 roku Johan Lundberg wyruszył na półwysep bałkański z zamiarem sfotografowania życia Romów, obecnie jednej z najbardziej potrzebujących grup mniejszości narodowych w Europie. Przez dwa lata mieszkał w różnych miejscach na Bałkanach, wędrował od jednej społeczności romskiej do drugiej. Album Another Day in Life in Romanipen gromadzi zdjęcia z tego czasu, jest wspomnieniem tego, co Lundberg doświadczył, i co widział.
101 Tragödien to wybór 101 najważniejszych zdjęć Enriquego Metinidesa, zebranych z 50 lat fotografowania przez niego miejsc zbrodni i wypadków w Meksyku, które były publikowane w lokalnych gazetach i prasie kryminalnej. Obok każdego zdjęcia znajdują się opisy sytuacji przedstawionych na fotografiach, w tym schwytania przestępców, obrazów życia na ulicach, codzienności pracowników pogotowia ratunkowego i ludzi pogrążonych w żałobie. Trzydzieści zdjęć zestawiono z oryginalnymi arkuszami z czasopism, które Metinides zachował. To pierwsza monografia tego fotografa i jedyny album złożony z obrazów, które sam wybrał i opisał.
Najbardziej radioaktywny las na świecie i najmocniej zanieczyszczone miasto, żyły pod skórą sfotografowane za pomocą zapomnianej techniki fotografii medycznej i zdjęcia upraw po powodzi z wykorzystaniem fotografii lotniczej, podczerwień ujawniająca kamuflaż i astrofotografia – ten ekscentryczny zbiór jest częścią albumu Edwarda Thompsona, brytyjskiego fotografa dokumentalnego, który postanowił zbadać granice percepcji. Zainspirowany naukowymi zastosowaniami filmu w podczerwieni, wykonał serię zdjęć składającą się na książkę The Unseen: An Atlas of Infrared Plates.
Łącznie 280 zdjęć takich mistrzów, jak Henri Cartier-Bresson, Robert Capa, Danny Lyon, Walker Evans, Annie Leibovitz fotografujących takich sportowców, jak Willie Mays, Muhammad Ali, Carl Lewis, Serena Williams, Ian Botham, Kobe Bryant, Magic Johnson, Bobby Orr, Stirling Moss, Jesse Owens, Mark Spitz, Roger Federer i Jackie Robinson zebranych w jednym tomie. Lista nazwisk jest długa i imponująca. Who Shot Sports to pierwsza książka pokazująca tak dobitnie znaczenie kulturowe fotografii sportowej i jej estetykę.
Autorka tej niezwykłej publikacji po raz pierwszy zbiera rzadkie zdjęcia z archiwów Condé Nast w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie i Mediolanie, w tym fotografie Edwarda Steichena, Cecila Beatona, Irvinga Penna, Davida Baileya, Ellen von Unwerth, Stevena Meisela, Helmuta Newtona, Richarda Avedona i Mario Testino. Condé Nast wypromowało światowej sławy artystów, których podziwiamy do dziś. W żadnym innym albumie wczesne prace tych wybitnych fotografów nie zostały przedstawione tak kompleksowo.