Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Najnowszy projekt Filipa Skrońca to szokująca opowieść o albinosach żyjących we współczesnej Afryce, która cały czas jest mocno osadzona w przeszłości. Jednak w pełnym dokończeniu tej historii potrzebna jest Twoja pomoc.
W wielu afrykańskich krajach cały czas panuje pogląd mówiący, że ciała osób z albinizmem mają magiczną moc. Jest to główny powód ataków, morderstw oraz grabieży grobów. To także jeden z impulsów za sprawą którego dziennikarze, fotografowie i filmowcy wyruszyli do Wschodniej Afryki. W ten sposób powstało kilkadziesiąt projektów fotograficznych i filmowych opowiadających o albinosach w Afryce.
Filip Skrońc po raz pierwszy pojechał do Tanzanii trzy lata temu. Na miejscu okazało się, że temat jest o wiele bardziej złożony niż pokazywały to filmy dokumentalne i zdjęcia innych osób. Wtedy postanowił, że najlepszym sposobem na oddanie tematu będzie książka reporterska, której warstwa wizualna będzie bogatym dopełnieniem.
- Zacząłem pisać książkę reporterską, która na rynku ukaże się jeszcze w tym roku. To opowieść nie tylko o samych atakach i ich przyczynach, ale również o współczesnej Afryce cały czas mocno osadzonej w przeszłości - mówi Filip Skrońc. - Od samego początku wszystkie wyjazdy i koszta związane z pracą nad tym tematem finansuję z własnych środków, ale tym razem chciałbym poprosić o Waszą pomoc. Planuję jeszcze jeden wyjazd do Tanzanii w przeciągu najbliższego miesiąca. Byłaby to szansa na stworzenie wizualnej części opowieści, ale i możliwość rozszerzenia samego tekstu reportażu o aktualne wątki - dodaje.
Jeżeli więc zechcesz finansowo wesprzeć ten projekt to odsyłamy na stronę polakpotrafi.pl, na której prowadzona jest zbiórka pieniędzy. Do końca akcji pozostał niespełna miesiąc. A jeśli pragniesz na żywo wysłuchać pasjonujących opowieści i porozmawiać z Filipem Skrońcem, to jest ku temu świetna okazja. Spotkanie z fotografem odbędzie się już w najbliższy wtorek 13 czerwca o godzinie 18:00 w Leica 6x7 Gallery Warszawa (ul. Mysia 3). Skrońc opowie o pracy nad swoim projektem dotyczącym problemów albinosów w Afryce, a także pokaże niepublikowane do tej pory zdjęcia.
Filip Skrońc - dokumentalista eksperymentujący. Pisze, robi zdjęcia i tworzy krótkie formy video. W swoich pracach stara się łączyć poetycki reportaż z brudnym realizmem. Ukończył Fotografię Prasową w Instytucie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Stosunki Międzynarodowe na Collegium Civitas. Zwycięzca konkursu im. Macieja Szumowskiego na reportaż i esej (2012), finalista Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej (2013) oraz konkursu stypendialnego Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego dla dla młodych dziennikarzy (2014). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014) oraz uczestnik programu Napo Mentor (2015-2016). Z zdjęcia tanzańskich albinosów otrzymałem nagrodę na konkursie BZ WBK Press Foto (2017).