“1001 złych uczynków”, czyli pożegnanie czasów podwórka. Autorka przez rok dokumentowała beztroskę 5 chłopców z Zabrza

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Listopad 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Książka Konstancji Nowina Konopki to podróż do czasów dzieciństwa w starym stylu. Nie naznaczonego strachem przed czyhającym w krzakach pedofilem czy potłuczonym szkłem, którym można sobie zrobić krzywdę.

Dzieciństwo, jakie by nie było, to zawsze powrót do raju. W podróż do wspomnień, przenosi nas historia pięciu chłopców: Szychty, Kalusia, Bajlasa, Matiego i Gały. Potrzeba eksploracji świata wielokrotnie wpędza bohaterów narracji w poważne kłopoty i konflikt ze światem dorosłych. Bazująca na nagrodzonym w 2013 przez Lens Culture Student Photography Awards cyklu, książka fotograficzna „1001 złych uczynków” Konstancji Nowina Konopki to właśnie powrót do dzieciństwa, czasów podwórka.

Książka przedstawia obraz dzieciństwa trochę groźnego, ale i beztroskiego, pełnokrwistego, dzieciństwa w starym stylu. Życie chłopców nie jest naznaczone strachem przed czyhającym w krzakach pedofilem czy potłuczonym szkłem, którym można sobie zrobić krzywdę. Oglądając książkę mamy wrażenie, że chłopcy wymyślają sobie rozrywki i zabawy, których granice wyznacza jedynie ich wyobraźnia.

Ich zabawa przywołuje obrazy z dzieciństwa „teraźniejszych dorosłych”, ale nie przypomina dzieciństwa „teraźniejszych dzieci”.  Autorka przez ponad rok dokumentowała beztroskie dni chłopców. Słodko-gorzka narracja zwiastuje nie tylko nieuchronny koniec dzieciństwa i pewnego rodzaju wolności. "1001 złych uczynków” Konstancji Nowina Konopki jest dosłownym i metaforycznym „pożegnaniem czasów podwórka”.

Książka poręczna, miła i puchata, w formie i dotyku przypomina szkolny zeszyt, w całości pozbawiony miejsca na margines. Okładka miękka, do niej dobrane słowa ciężkie, szkolne, tłoczone. Historia pięciu chłopców, którzy szkołę omijali szerokim łukiem. Książka zawinięta w szkolne wspomnienia autorki, wytłoczone w pamięci, jak pacierz, wiersz patriotyczny czy hymn narodowy. Całość zszyta na wpół czarną grubą nicią konfrontuje wartości wyuczone na blachę w szkole, z życiem na podwórku.

Cena i dostępność

Książka zamykająca w formie fizycznej projekt autorki miała premierę podczas 8 Festiwalu Fotografii w Opolu i jest już dostępna w sprzedaży. Będzie ją można nabyć już 24 listopada podczas Warszawskich Targów Książki Artystycznej oraz 1 i 2 grudnia na targach “Nówka Sztuka” w krakowskim Muzeum Designu (Muzeum Narodowe w Krakowie), przy al. Focha 1. Będzie to także okazja do spotkania z autorką.

Książka w miękkiej oprawie kosztuje 65 zł. Można ją nabyć również za pośrednictwem księgarni internetowej PIX.HOUSE

“1001 złych uczynków”, Konstancja Nowina Konopka

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

  • Autor: Konstancja Nowina Konopka
  • Edycja fotografii: Joanna Kinowska
  • Projekt graficzny: Katarzyna Kubicka
  • Przygotowanie zdjęć do druku: Tomek Kubaczyk  
  • ISBN: 978-83-952113-0-0
  • Druk i oprawa: Chromapress & Poligrafia Bracia Szymańscy
  • Wydana: wydanie pierwsze, Warszawa, wrzesień 2018
  • Nakład: wersja w języku polskim 250 sztuk / wersja w języku angielskim 250 sztuk
  • Format: 16x21 cm
  • Liczba stron: 76
  • Okładka: miękka, tłoczona
  • Cena: 65 zł

Sylwetka autora

Konstancja Nowina Konopka - Krakus z urodzenia i przekonania. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie i przez prawie dziesięć lat pracowała w administracji samorządowej, działała też społecznie jako radna dzielnicy, w której mieszka. Karierę fotograficzną zaczęła dość nietypowo, bo od stawiania fotoradarów w dzielnicy Zwierzyniec. W pewnym momencie życia pasja do fotografii skłoniła ją do porzucenia wszystkich dotychczasowych zajęć.

Studentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie. Absolwentka Akademii Fotografii w Krakowie oraz uczestniczka pierwszego Programu Mentorskiego Sputnik w Warszawie. Laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych. Jej zdjęcia były publikowane w ogólnopolskich i zagranicznych gazetach i magazynach, m.in. Polityka, Gazeta Wyborcza, K MAG, 6Mois. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Więcej informacji o projektach fotograf znajdziecie pod adresem konstancjanowinakonopka.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na premierę zina, który podsumowuje ostatni rok jego działalności. Publikacja prezentuje zdjęcia 23 członków TTF-u.
6
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Autor tegorocznego projektu...
9
Historia fotografii po polsku - „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989”
Historia fotografii po polsku - „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989”
Wydana przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu książka „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989” to największy dotychczas zbiór tekstów dotyczących polskiej...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)