TTArtisan 10 mm f/2 - jasny i tani obiektyw superszerokokątny do APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

18 Grudzień 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Chiński producent rozszerza ofertę obiektywów manualnych o model 10 mm f/2. Szkło jest jasne, kompaktowe, oferuje ekwiwalent 15 mm dla pełnej klatki o kosztuje niecałe 1000 zł.

TTArtisan 10 mm f/2 to nowy obiektyw, który ma szansę spodobać się wszystkim fanom szerokiego kąta z niewielkim budżetem. Dzięki superszerokiemu (ekwiwalent 15 mm dla pełnej klatki) kątowi widzenia i dużej jasności, szkło sprawdzi się m.in. w fotografii architektury, pejzażu i wnętrz, ale też w astrofotografii.

Układ optyczny obiektywu bazuje na 13 soczewkach w 10 grupach, wśród których znajdziemy dwa elementy asferyczne i dwie soczewki HR, co powinno zaoferować wyrównaną rozdzielczość. Producent obiecuje ponadto, że szkło zostało dobrze skorygowane pod względem dystorsji - ta, mimo ekstremalnego kąta widzenia pozostać ma praktycznie niewidoczna. Oprócz tego, otrzymujemy 8-listkową przysłonę, która została zaprojektowana tak, by punkty świetlne po jej domknięciu były reprodukowane w formie 8-ramiennych gwiazdek.

Nowy TTArtisan 10 mm f/2 to obiektyw w pełni manualny, bez systemu komunikacji z aparatem. Prostą konstrukcję wynagradza nam jednak w pełni metalowym tubusem oraz możliwością stosowania tradycyjnych filtrów kołowych w rozmiarze 72 mm, za pomocą dołączanego do zestawu adaptera. Obiektyw pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 25 cm.

Szkło waży 333-345 g w zależności od wersji.

Zdjęcia przykładowe

Poniżej możecie obejrzeć oficjalne zdjęcia przykładowe z obiektywu, udostępnione przez producenta. Niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Obiektyw TTArtisan 10 mm f/2 już niebawem trafi do sprzedaży w Polsce w cenie 899 zł, w wersjach z mocowaniami Sony E, Nikon Z, Fujifilm X, Canon RF i Mikro Cztery Trzecie (ekwiwalent 20 mm).

Więcej informacji znajdziecie na stronie ttartisan.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma prezentuje drugą generację standardowego reporterskiego zoomu do aparatów bezusterkowych Sony E i L-Mount. Nowa Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II Art to usprawnienia w każdym...
12
Fujifilm XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR - nowy kit w systemie X teraz szerszy, ale bez stabilizacji
Fujifilm XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR - nowy kit w systemie X teraz szerszy, ale bez stabilizacji
W systemie Fujifilm X pojawi się nowy uniwersalny zoom. XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR oferuje uniwersalny zakres ogniskowych i uszczelniania, ale bez stabilizacji obrazu.
1
Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR - średnioformatowy teleobiektyw do sportu i dzikiej przyrody
Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR - średnioformatowy teleobiektyw do sportu i dzikiej przyrody
Fujifilm wprowadza na rynek nowy teleobiektyw do systemu GFX o ogniskowej aż 500 mm. Dzięki nowemu GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR przed średnim formatem otwierają się nowe obszary twórcze - od...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)